| anonim_4396 a întrebat:

Se poate vindeca herpesul genital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se vindeca. Eruptia va disparea si apoi va reaparea de cate ori va scadea imunitatea individului. Este obligatoriu ca persoana infectata sa foloseasca prezervativ la fiecare contact sexual toata viata pentru a nu-si infecta partenerii, iar daca e femeie, trebuie sa nasca prin cezariana (dupa fertilizare artificiala, ca sa nu-si infecteze partenerul).

daniela
| daniela a răspuns:

Dintr-o carte de medicina in familie : Nu exista nici un fel de tratament care sa duca la vindecarea definitiva – infectia herpetica este incurabila – singurul lucru ce poate fi facut este sa se actioneze asupra leziunilor (veziculelor) in momentele de puseu.
Tratamentul antiviral este oral, sub forma pastile sau extern, prin folosirea unui unguent si actioneaza pentru controlul mai bun al situatiilor de eruptie, reducand gravitatea, sau pentru reducerea duratei, intensitatii si a frecventei acestora.

Este obligatoriu ca pe perioada puseelor sa se evite contactul sexual.
poate intre timp sa fi aparut ceva mai modern cu efecte mult mai bune