| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Se pot agrava problemele de vedere daca port ochelarii de vedere doar ocazional(am miopie, dioptrii -1.50)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ofataobisnuita1103 a răspuns:

Si eu am miopie (-0.5, respectiv-0, 75) si doctorul mi-a spus să-i port mereu. Acum depinde și de vârstă ta. Daca ai sub 18 ani ți se vor schimba dioptriile chiar daca îi porți, însă daca ai peste 18 ani poți face operație.

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Dioptriile cresc mult mai repede la persoanele care nu poarta ochelari.
Cei pentru miopie sunt permanenti.

| Anonima283 a răspuns:

Încearcă să îi porți mai des, nu cred că agravează. Întreabă medicul mai bine...

| ColorPage a răspuns:

Cum ti-au fost recomandati?
Daca ii ai doar pentru citit, asa ii folosesti.
Insa daca sunt permanenti si tu ii porti ocazional, fortezi ochii si problemele se agraveaza.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru ColorPage):

Primul medic mi-a recomandat sa ii port permanent, al doilea a spus că nu este cazul la asemenea dioptrii...nu mai inteleg nimic.

| ColorPage a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

De ce doi medici? Eu zic sa-i porti.