| Ellameh a întrebat:

Semintele de floarea soarelui ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mhm, pai, dupa cum zic si altii, datorita continutului lor bogat in grasimi (nu li se spune oleaginoase degeaba), aduc un aport caloric destul de insemnat...
Totusi, nu trebuie neglijat efectul Benefic al consumului de seminte Crude de floarea soarelui, dovleac sau nuci, migdale si altele asemenea lor - grasimile formate din acizi grasi polinesaturati ajuta la cresterea colesterolului bun si la descresterea colesterolului rau din sange.
Pentru a stabili o dieta potrivita iti recomand sa vizitezi urmatoarea adresa: http://www.mypyramid.gov/mypyramid/index.aspx
Numai bine!

NOname
| NOname a răspuns:

Da, ingrasa si inca cat! Asta mai ales in caz daca sunt prajite si daca sunt consumate in cantitati industriale, adica zilnic sau aproape zilnic. Dar daca le vei consuma foarte rar, atunci nu cred, ca te vei ingrasa. Asta depinde si de organism, de arderile fiecaruia. Dar daca vrei sa ai o silueta de invidiat, este mai bine sa stai mai departe de seminte.winking Succes!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ingrasa, daca sunt mancate des si in cantitati mari.

| Petronela a răspuns:

Da

| Andreea_1745 a răspuns:

Ingrasa daca sunt mancate prajite in ulei...de exemplu cele care le cumperi de la magazin ingrasa caci sunt prajite dar cele care le culegi tu direct de la sursa nu ingrasa... oricum nu trebuie consumate des si in mare masura.si mare atentie :sa nu inghiti cojile ca poti face apendicita.

| deeea28 a răspuns:

Cred ca depinde de fiecare. Eu nu stiu cat ingrasa sau nu, sau daca ingrasa, dar pot sa-ti spun sigur despre mine ca mananc in fiecare zi de aproape un an si nu m-am ingrasat de loc. In schimb nu stiu cat e de bun pentru ficat. Tot ce-i gras afecteaza destul de mult ficatul. Consumate simple adica neprajite, ai sa vezi si pe net daca, cauti ca sunt foarte bune. Aduc un aport de magneziu, seleniu si ai un risc mai scazut de cancer, astm si mai erau cateva dar nu mai stiu sa-ti zic acum. Cauta si tu si ai sa vezi.

| itsanewdawn22 a răspuns:

Ingrasa, daca le consumi in cantitati industriale"rolling eyes cum au spus si altii inaintea mea si daca sunt prajite si sarate.
Semintele neprajite sunt chiar recomandate pentru ca alaturi de nuci si seminte de dovleac si migdale tot neprajite constituie o sursa importanta de fibre care dau senzatia de satietate. PE acestea le poti adauga in salate sau le poti manca ca si gustare.[ mancate tot in cantitati mic, de exemplu 2 2 lingurite de seminte de fl soarelui, 2 de dovleac, 5 mieji de nuca, etc][ seminte de dovleac gasesti la plafar si de fl.soarelui]
De asemenea, tot din familia asta e bine sa eviti fisticul si cajuul.
Sper ca te-am ajutat.

| Drifterrd a răspuns:

Seminte prajite de floarea soarelui: compozitie = LIPIDE 25 g la 100g
Carbohidrati (care de asemenea ingrasa) 10g la 100g
Grasimi: 55g la 100g.

Ingrasa chiar foarte mult, de ce? 1 compozitia lor, 2 mai sunt si prajite apoi miezul cand este sfaramat se transforma in ulei de asemenea nerecomandat.
Cel mai bun lucru de rontzait este morcovul, are doar 45 de calorii.

| ✿puffa✿ a răspuns:

Nuu...normal ca nu ingrasa, este scris si in cartile nutritionistilor, poti intreba pe toti...nu ingrasa, iti zic sigurwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ingrasa.

| gabrielle_1925 a răspuns:

Nu! Asta e clar!

| Aurel_Fratila_1982 a răspuns:

Ingrasa daca depasesti 200-300 g pe zi consumate cu 1-1, 5l bere

| adry_2670 a răspuns:

Eu nu mai inteleg nimic,, care spun ca ingrasa, care ca nu ingrasa!sad ce sa mai cred!sad uof