| RoxanaGhost a întrebat:

Semintele de floarea soarelui (vrac) cumparate de la magazin ingrasa? Cate calorii are o ceasca de astfel de seminte? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Semintele de floarea-soarelui reprezinta o sursa sanatoasa de acizi grasi, vitamine si minerale, fiind bogate in acid folic, vitamina E, vitaminele B1 si B6, in magneziu, cupru, fosfor, in tryptofan si fitosteroli - minerale care ajuta la reducerea colesterolului rau in sange. Floarea-soarelui produce seminte de culoare gri-verde sau negru-inchis. Deoarece aceste seminte au un continut ridicat de ulei au ajuns sa fie una dintre principalele surse utilizate pentru producerea de ulei rafinat.

Semintele de floarea-soarelui contin o cantitate mare de proteine si o cantitate moderata de fibre. Fiecare dintre aceste substante nutritive creeaza un sentiment de satietate. Acest lucru inseamna ca poti consuma o cantitate mica de seminte fara riscul de a te ingrasa.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Semintele de floarea soarelui au foarte multe calorii, dar sunt benefice pentru organism.100 g de seminte de floarea-soarelui conţin la fel de multe calorii ca 800 g de orez brun, 300 g de carne slaba, 100 g de ciocolata, 100 g de nuci, 200 g de paine. Daca nu exagerezi nu se intampla nimic.
Eu iti recomand sa le iei crude, mie imi plac mai mult si sunt mai sanatoase.

| MariusABCD a răspuns:

Nu cred ca ingrasa......si nu stiu cate calori are uitate si tu pe ambalajwinkinghee hee)