| anonim_4396 a întrebat:

Seroxat e un bun antidepresiv?
Iau de ceva timp si nu simt nici o ameliorare a depresiei, putin m-a ajutat in cazul anxietatii.Ar trebui sa il schimb? Ma simt foarte rau din cauza depresiei.
Ce alimente contin cea mai multa serotonina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista un medicament SIGUR impotriva depresiei si anxietatii, se numeste O GASCA VESELA, in compania carora sa razi cat mai mult, sa fii relaxat, sa faceti nebunii (in limitele legii), care sa va ramana amintiri placute, de neuitat, pana la adanca batranete a fiecaruia!

Timpul liber este timpul in care esti liber sa faci ce vrei. Foloseste-l la maxim!
Doar o viata ai, traieste-o din plin!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu am nici macar un prieten de gasca nici nu mai vorbim dar ai dreptate, o alta alternativa pentru un lup singuratic nu ai de a combate depresia? happy

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai: sa cauti o gasca deja formata si sa te implici si tu.
Daca e gasca buna, atunci te vor ajuta sa devii si tu ca ei.winking

| Donsavas a răspuns:

Este un bun inhibitor de reabsortie a serotoninei. Nu exista un aliment care sa înlocuiască antidepresivele.
Seroxat e f bun si cunoscut medicament.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Mersi, atunci o sa iau o pastila dimineata si jumate seara asa si cum mi sa sugerat

| gemeni6226 a răspuns:

Nu ai de ce sa fi depresiv uite esti un om valoros dai raspunsuri foarte bune antidepresivele nu te ajuta.Din raspunsurile date de tine am vazut ca sti foarte multe filme de groaza.Nu te mai uita la nici unul.Incearca sa te uiti doar la filme de comedie.Stiu cum e sa fii depresiv dar e vorba doar de ginduri creeate de tine ce tot de tine pot fi anulate si inlocuite de altele foarte pozitive care fac mai mult decat toate fabricile de medicamente.Iti recomand sa asculti zilni mantra asta timp de 21 de zile, pe mine m-a ajutat.Deci gata cu filme de groaza si treci pe mantra asta timp de 21 de zile asculta-l zilnic o ora. https://www.youtube.com/watch?v=SarlTxrAbIY&t=1218s

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Va multumesc frumos, o sa o ascult sa aveti o seara minunata.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc la fel chiar daca nu aici dar in mesaj privat sa-mi scrii daca ai reusit s-o asculti -bineinteles cand ai posibilitatea. Daca te tii de ceva(fie ea chiar si ascultatul unei mantre zilnic)sa vezi ca o sa-ti creasca stima de sine, increderea si stima de sine o sa alunge norii depresiei.

| XYZ02 a răspuns:

Salut,si eu sunt pe Serlift(Zoloft) 50mg/zi, tratament inceput acum mai bine de o luna, sunt cam in aceeasi situatie, putin dezamagit de ineficienta sa in cazul depresiei(desi pe partea de atacuri de panica a ajuta ceva).
Antidepresivele stiu ca isi fac efectul de obicei cam la 4-6 saptamani de la inceperea tratamentului,deci daca a trecut aceasta perioada poti sa vorbesti cu doctorul psihiatru, poate iti mareste doza sau il schimba.
Ai facut evaluare psihologica? Mie mi-a fost ceruta de catre psihiatru, inca nu am reusit sa o fac si nu stiu exact despre ce este vorba(am inteles ca este un chestionar), poate te-ar ajuta la identificarea problemei mai bine. Daca doresti pot sa iti spun joi despre ce este vorba(joi o fac).
Daca doresti mai multe povesti despre medicamentul pe care esti as incerca pe Reddit, acolo comunitatea este mult mai mare.
Multa sanatate, si cel mai bine vorbesti cu medicul tau despre ineficienta antidepresivului,

| anonim_4396 explică (pentru XYZ02):

Nu, nu am fost la psiholog nu am facut nici o evaluare. o sa ii spun sa mi l schimbe ca e grava situatia. cel mai bun antidepresiv sunt prietenii si distractia dar daca nu ai asa ceva nu e deloc usor sa treci peste o depresie severa.