| Focutza a întrebat:

Sfaturi pentru a scapa de matreata? Am incercat sa ma spal des, rar, nu conteaza. Am trecut si prin destule sampoane

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Genesys2001 a răspuns:

Bună
Din propria experiență, ți-aș sugera un tratament natural.
Aici vor fi următoarele remedii eficiente despre cum ai putea să scapi de mătreață.
S-ar putea să ai aceste ingrediente chiar acasă.
Folosește ulei de cocos și lămâie.
Uleiul de cocos poate ajuta la hrănirea părului, în timp ce sucul de lămâie ajută la tratarea mătreții fără a utiliza substanțe chimice nocive.
Se încălzesc 2 linguri de ulei de cocos și se amestecă cu cantități egale de suc de lămâie.
Apoi, se masează ușor scalpul cu ajutorul amestecului.
Lasă-l să acționeze timp de 20 de minute înainte de a-ți spăla părul în mod normal, cu șampon.
A doua variantă, s-ar putea chiar să ai ingredientul în casă.
Folosește bicarbonatul de sodiu.
Mai întâi, îți vei umezi părul ușor.
Odată ce părul este umezit, aplică o lingură de bicarbonatul de sodiu pe suprafața scalpului și masează bine timp de 2 minute.
Lasă-l să acționeze 2 minute, după clătește părul cu apă și șampon.
Cea de a treia variantă, ne-a mai rămas ultima.
Oțetul de mere.
Oțetul de mere este unul dintre cele mai bune remedii pentru mătreață atât cât și pentru căderea părului.
În primul rând, se amestecă părți egale de oțet de mere cu apă, apoi se pune amestecul la îndemână.
După spălarea obișnuită a părului, se aplică amestecul pe părul umed.
Se masează scalpul foarte bine și se lasă timp de 15 minute să acționeze, apoi îți clătești părul în mod normal!
Sper că ți-am fost de ajutor.
Mult succes în îndepărtarea mătreții!

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai incercat seboderm sau nizoral? Au ketoconazol 2%

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Incearca Alpecin A3. E bun si contra caderii parului, nu numai impotriva matretii.

| mustafateke7 a răspuns:

Salut! Pana in primăvara anului acesta, am trecut prin aceeasi problema ca a ta...Noroc cu samponul vichy antimatreata pentru par normal care m-a ajutat sa scap de matreata, acum nu stiu daca ar merge si la tine si din aceasta cauza iti recomand un consult dermatologic...dar nu strica sa incerci.

| cxxyy a răspuns:

Uite aici: https://vegis.ro/blog/cum-scapi-de-matreata/
Daca nu merge si nu merge inseamna ca nu e matreata si e altceva. Poti merge la un medic specializat pentru a afla daca e sau nu matreata.

| Cristall155 a răspuns:

Spală-ţi capul cu şampon pentru bărbaţi şi anume din mentă.
Eu de fiecare dată am scăpat de mătreaţă cu şampon pentru bărbaţi "Clear".