| PapadaniePandemicaCoroanaCrocodilMAMAomida a întrebat:

Cine stie ce-i varicela sau pojarul? Nu cred ca am fost bolnava cand am fost mica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt "bolile adolescentei".
Copii (de regula intre 8-18 ani) le "iau" unul de la celalalt, iar odata trecut prin boala ramane imunizat contra lui pe intreaga viata. Imunizarea se poate face si prin vaccinare.
Problema poate fi daca o persoana nu trece prin aceste boli, nu a fost vaccinat si le ia mai tarziu, cand este adult (in aceste cazuri pot aparea complicatii nedorite, uneori majore).

| LPCTSTR a răspuns:

Varicela (varsatul de vant) este o boala a copilariei cauzata de virusul varicella-zoster si este extrem de contagioasa. Aproape 90% dintre persoanele care stau in preajma unui bolnav de varicela (respira acelasi aer cu el) fac, la randul lor, varicela.

Rubeola (pojarul german) este o boala infectioasa cauzata de un virus ARN din familia togaviridae (genul rubivirus). Pentru prevenirea acestei afectiuni, s-a dezvoltat un vaccin care se administreaza obligatoriu copiilor, in scoala, si care este eficient in peste 99% din cazuri.

Rujeola (pojarul) este o boala infecto-contagioasa cauzata de virusul rujeolic din familia Paramyxovirus (genul Morbillivirus).

http://www.copilul.ro/......10841.html