| nbgfmkdlșxs a întrebat:

Simptomele racelii la ovare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Am putea sa dam sfaturi destule, dar cel mai important ar fi cel al medicului
Asa ca, nu ezita si cere un sfat avizat.
O zi frumoasa sa aihappy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Debite crescute pe rîuri si afluenti. Mergi la doctor de unde să stim noi, pipi des usturimi astea ave ti voi domnisoarele, nu m ai umbla desculță si nu sta pe piatră rece.Sau nu te spăla jos(la parterrolling on the floorcu apă rece.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul unei anexite ( răceală/inflamaţie la ovare ) simptomele sunt diverse - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Dacă anexita respectivă este cauzată de o simplă răceală abdominală, atunci se va vindeca mai repede/uşor.

Dacă acea anexită este cauzată de o INFECŢIE ( cu transmitere sexuala: chlamydia, micoplasma, ureaplasma, gonoreea, tricomoniaza, etc. ), atunci NU va fi suficient acest tratament cu antibiotice orale, fiind NECESAR şi un tratament simultan cu ovule + tratament antiinflamator ( eventual, irigaţii vaginale cu Tantum Rosa ), etc.

Toate cele bune.

| nbgfmkdlșxs explică (pentru bursuc001):

Multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

| Mussette a răspuns:

Durere in zona ovarelor, a abdomenului, in regiunea lombara.
Sangerare mai puternica, mai ales in perioada menstruatiei.
Dereglari ale menstruatiei. happy

| nbgfmkdlșxs explică (pentru Mussette):

Multumesc! dar aceste simptome sunt asemanatoare cu cele ale sarcinii?

| Mussette a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Pot semana. mai ales daca e vorba de o infectie.
Acum, daca stii ca e posibil o sarcina...incearca un test de sarcina. sad

| nbgfmkdlșxs explică (pentru Mussette):

Pai nu stiu daca poate fi vorba de o sarcina ..ca la inceput nu puteam sa stau in pat de durere, daca ma asezam in fund imi raspundea durerea in fata la ovare! de exemplu am facut-o cu pretenul mea a doua zi dupa ce mi s-a terminat menstruatia.ce pot ramane daca o fac a doua zi dupa ciclul menstrual?

| Mussette a răspuns (pentru nbgfmkdlșxs):

Sunt unele sanse.
Fa un test de sarcina.
Iti trimit un mesaj pe privat.

| nbgfmkdlșxs explică (pentru Mussette):

Astept :*

| StefanChriss a răspuns:

Ia-ta:
- Durerea in abdomenul inferior, de obicei mai puternica intr-o singura parte, acolo unde ovarul sau trompa este mai afectata;

- Durerea din abdomenul inferior poate iradia pe picior, intotdeauna in partea interna a coapsei;

- Apare febra;

- Stare generala de rau;

- Frison;

- Stare de greata sau chiar voma;

| Cypronge a răspuns:

Acesta e un caz medical, cel mai recomandat e sa nu te bazezi pe raspunsul nimanui de pe site sau orice alt forum, in joc e sanatatea ta, du-te la un control medical si afla raspunsul si rezolvarea la propblema ta. Toate astea find spuse decizia e a ta.
Raceala la ovare este termenul popular pentru anexita, o boala inflamatorie care cuprinde ovarul, trompele si uneori uterul. Se mai poate numi salpingo-ovarita sau metroaneita (atunci cand atinge si uterul), in functie de anexele pe care boala inflamatorie le intereseaza.
Durerea in abdomenul inferior, de obicei mai puternica intr-o singura parte, acolo unde ovarul sau trompa este mai afectata;
- Durerea din abdomenul inferior poate iradia pe picior, intotdeauna in partea interna a coapsei;
- Apare febra
Stare generala de rau;
Frison;
Stare de greata sau chiar voma.
- Dureri de cap;
Durerea abdominala poate deveni si mai mare atunci cand anexita nu este diagnosticata si tratata la timp, evoluand cu peritonita
Dureri la menstruatie, cu sangerari abundente ("hemoragie" menstruala)
Sangerari vaginale in afara menstruatiei (metroragie);
Dureri in timpul actului sexual;

| nbgfmkdlșxs explică (pentru Cypronge):

Multumesc! aceste simptome sunt asemanatoare cu cele ale sarcinii?