| Radandam a întrebat:

Simptomele unui embolism pulmonar? Poți avea un embolism pulmonar la 20 de ani dacă nu fumezo, bei? Și dacă ai avea, cum ți-ai da seama ca ai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici câteva informații care îți vor fi de ajutor: http://www.scumc.ro/embolia-pulmonara-acuta/

| akvez00 a răspuns:

Salut!
Din câte am citit, cam 50% din oamenii ce au embolism pulmonar nu își dau seama pentru că nu au simptome.
Pai pot să existe mai multe simptome, ca de exemplu: lipsa de aer, durere în piept, durere ascuțită la respirație, tuse cu sânge, febră, ritm cardiac rapid, senzație de leșin, piele umedă și rece, transpirație, durere la nivelul mușchiului gambei.
Da, se poate face embolism pulmonar chiar dacă nu fumezi, nu bei.