| anonim_4396 a întrebat:

Simptomele urmatoare sunt semne de conjuctivita? :
- vedere incetosata, usturime-disconfort, cand pun degetele simt o caldura in exces. Ochii au putina roseala >- teoretic nu ar trebuie sa fie ochii rosii de tot daca ai conjuctivita? Parca la baza ochiului mi se vede ceva umflat(dar numai putin, daca nu dau la o parte pielea cu mana de abia se vede). Insa nu lacrimez deloc, ba chiar am luat ceva picaturi pentru ochii obositi&uscati initial dand vina pe oboseala. M-am uitat pe net dupa simptomele conjuctivitei si NU se incadreaza 100% de asta sunt in confuzie.
Dureaza de vreo saptamana. Ma deranjeaza insa nu atat incat sa nu imi pot face activitatiile zilnice.
Oare trebuie sa iau ceva pastile/picaturi speciale sau trece si de la sine? Nu am mai avut niciodata conjuctivita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai ochii galbeni si dimineata ti se aduna intaritura la ochi abia se deschid atunci poti zice ca ai asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este semn că trebuie să te duci la medic. Eu am avut conjunctivită și când am vrut să cumpăr picături de la farmacie au spus că se dau doar cu rețetă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Acuma constat ca la baza ochiului(inspre nas) vena aia sau ce dracu, este putin umflata, inainte nu era asa.
Si am sensibilitate mare la lumina puternica artificiala gen neoane. Insa ochii arata relativ normali cu putina roseala aproape inconsiderabila. Dar simt permanent si daca ii tin inchisi un fel de iritate. Insa la lumina slaba ma simt ok. Am auzit ca poate fi si de la curent.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Curentul este o legendă urbană care de exemplu la corenii din sud nu funcționează, pur și simplu pentru că nu au auzit de el. Vena ai ce dracu, arată că ai o problemă care are nevoie de ajutor medical ca să nu rămâi fără vedere.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Si cand te trage curentul la masea cum este? Sau nu ti s-a intamplat niciodata?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trage dacă ești din Românica. Dacă ești din România, nu trage. Raza la pătrat.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Suna ca simptomele ce le aveam eu la un ochi inainte a face dioptrie. Ai fost la un oftalmolog?