| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca fierb, am greturi, am pete rosii pe fata, nu simt frigul, am dureri usoare de stomac, simt ca imi vine sa vomit, am scaune diareice, ma simt ametit fara vlaga si fara pofta de mancare.

M-am gandit la toxiinfectie alimentara, poate din cauza unui tub de frisca care era tinut pe raft la caldura in mega image si pe care l-am mancat de revelion.
Imi poate spune cineva din ce cauza ma simt asa si care este solutia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Problema e că nu știu dacă de la toxiinfectie alimentară iti ies pete roșii pe față. In rest, simptomele corespund, insă... pot corespunde si altor boli. happy

Și dacă ti-a fost rău, de ce nu ai fost la farmacie să ceri un sfat?

Când cineva apropiat mie s-a confruntat cu așa ceva (dar a avut doar o ușoară indigestie alimentara, nu cu "pete rosii"), de la farmacie mi s-a dat sa ii dau NoSpa si Furazolidon. Și cred că inca ceva, dar nu-mi mai amintesc.
Consumă cât mai multe lichide, ceaiuri de mentă (la temperatura camerei, nu fierbinti), e bun impotriva scaunelor diareice si a grețurilor) ca să eviti deshidratarea. Mănâncă orez fiert, telemea nesărată cu pâine prăjită...
Si roaga pe cineva din familie să se ducă acum, până la farmacie, sunt destule si cu program nonstop. Înainte, să isi facă o declaratie scrisă, cred că după ora 23.00 e necesară.
Sănătate multă!

| xXVranceaXx a răspuns:

Încearcă aplicația "Ada" de pe Magazin Play. El te poate ajuta în acest moment. Nu mai tânji după comentariile de pe TPU
E probabil să fie toxiinfecție alimentară

| Vali1000 a răspuns:

Cam nasoale simptomele suna la 112 și trimita o ambulanță.