| Girly97 a întrebat:

Simt ca o iau razna si nu mai stiu ce sa fac ca sa ma simt bine emotional! Am 21 ani si anul trecut am absolvit liceul si cursul de masaj insa deocamdata stau acasa pentru ca nu mi-am gasit niciun loc de munca potrivit. Am incercat sa ma angajez la cateva saloane din Bucuresti iar potentialele angajatoare si-au batut de mine pentru ca sunt tanara si m-au chemat degeaba la interviu pentru nimic. Mi-au spus ca ma contacteaza dar parca au uitat ca exist. Faptul ca nu imi gasesc loc de munca si nu am prea multe cliente la masaj (am masa de masaj speciala cumparata de parinti) si care ar fi singurul meu venit obtinut pana la angajare a inceput sa imi afecteze psihicul. De cateva nopti am cosmaruri oribile legate de familie care se poarta urat cu mine pentru ca nu imi gasesc loc de munca. Nu vreau sa ma duc la medicul de familie pentru ca ma va trimite la psihiatru desi nu sufar de schizofrenie de exemplu. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Nu trebuie sa ai schizofrenie sa ca sa ajungi la psihiatru, poti merge sin din cauza problemelor de anxietate, ca ale tale. Ce-i drept poti alege sa nju dormi noaptea din cauza cosmarurilor decat sa ceri ajutor specializat, esti o persoana libera sa alegi, chiar daca faci alegeri proaste.

Cat despre problema ta incepe prin a vorbi cu familia, spune-le cum te simti si ca faci tot ce poti sa iti gasesti de lucru.

Cat despre problema cu angajarea, este comuna si trebuie sa intelegi ca poate fi destul de greu sa gasesti un job foarte specific, mai ales ca incepator. Daca nu se poate gaseste-ti altceva si continua cu sedintele dupa program, in timp iti vei aduna clienti si vei avea recomandari.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tipareste-ti carti de vizita si mentioneaza ce fel de masaj faci, precum si numarul de telefon si orarul cand poti fi sunata.
Poti duce carti de vizita in medii unde se cer masaje: spitale, camine de batrani, frizerii, coafuri, pedichiuri, manichiuri etc, adica in locuri de ingrijire corporala. De asemenea, poti contacta si cluburi sportice si alte medii.
Daca dai si anunt prin publi24 sau alte site-uri de anunturi, atunci poti ajunge in extrema cealalta, sa ai parte de atati clienti ca nu vei putea sa le faci fata singura...

| Simpatic a răspuns:

Nu ai nicio legatura cu psihiatrul situatia ta, ai atacuri de panica uoare si stare anxioasa, este de psiholog, dar eu zic ca cu tarie singura iti poti reveni.
Familia ce zice? Eu cunosc barbati in toata firea nu au muncit in viata lor la 40 de ani as ca 21 de ani si situatia in care este tara noastra nu esti de condamnat sincer!
Vindecarea in cazul tau va veni daca nu te mai gandesti la asta si intotdeauna sa te adormi mai devreme de ora 12:00 P.M. (noaptea) 23:00 fiind cea mai ok
Cum ar zice EBA, succesuri in cautarea ta!

| DenisIonut01 a răspuns:

Cu bilet de trimitere la psihiatru, el iti va da niste pastile care te vor ajuta, si sa ceri la el sa meri si la psiholog, ajuta mult.

Daca nu poti incerca sa iei magneziu b6, plimbari in aer liber, putin sport

| Bondarel99 a răspuns:

Tu nu trebuie sa te duci la psihiatru și sa stai sa îți plângi de mila. Tu trebuie sa mergi sa îți cauți ceva de munca, orice.
Faptul ca ai făcut un curs de machiaj și nu ai succes in domeniu nu e nicio problema. Sunt alții care au pierdut 5 ani sa facă o facultate și și-au dat seama ca nu le merge așa. Ce ar trebui sa facă, sa aștepte sa le cada ceva de sus? Nu. Sunt o grămada de locuri de munca in diferite domenii unde nu ai nevoie de studii sau cursuri. Și dacă vrei sa fi maseuza neaparat poți sa cauți in toate saloanele din București ca sunt foarte multe sau sa îți faci mai multă reclama.
Sau sa încerci sa dai la o facultate.

| anonimg a răspuns:

Poate iti poti face o camera acasa speciala pentru masaj. Pui anuntul pe olx si astepti. Te deplasezi si acolo unde este nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu faci asta mobil?
Si te duci tu la client, sau sa vine el la tine?
In plus, daca ai masa, poti inchiria un spatiu la un salon ceva, ca nu iti trebuie titai spatiu, si faci acolo.
Trebuie sa si vrei, ca sa functioneze, ca daca stai asa, nu faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

știi anul trecut când îți zicea lumea pe aici să te duci să dai bacu?

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Dar care este treaba dumneavoastra?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Girly97):

Pai atunci ce ne intrebi

| Demidol a răspuns:

De ce nu inchiriezi tu un spatiu intr-un salon daca tot ai masa ta? Acolo iti vor veni si clientele.

| GeneviveJ a răspuns:

Medicul psihiatru nu trateaza doar pacienti schizofrenici, de exemplu depresia si anxietatea se trateaza tot la acesti specialisti care te pot ajuta cu drag, fara sa te simti complexata. Ai nevoie de ajutor si trebuie sa te lasi ajutata pentru ca te consumi foarte mult si treci printr-o perioada grea. Sfatul meu este sa ai rabdare, sa mai cauti sa incerci sa iti imbunatatesti serviciile si sa te promovezi mai mult. Stiu, este o perioada grea insa trebuie sa ai speranta ca totul va fi bine si te vei descurca : nu te demoraliza, totul se va rezolva. Incearca sa vorbesti cu prietenii si cu oameni din anturaj pentru a putea sa te motivezi.

| PandyPan26 a răspuns:

Pot sa iti faci un venit de acasa.Sau sa te deplasezi la
Domiciliul clientului multe fete fac asta.Eu am inceput cu unghii si box braida(impletituri afro). Adevarul e ca la
Inceput o sa fie greu pana iti faci clientela dar postezi pe Facebook, olx si publi 24 si lumea vede.Incearca sa gandesti pozitiv si optimist aceasta situație. Mereu exista o a doua varianta?