| Sara2 a întrebat:

Simt înțepături în gât în partea stângă doar când mănânc, atunci când înghit. Parcă e un vârf de ciob înfipt acolo. Strict la înghițirea mâncării, în rest nu. Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Probabil sa iritat zona faringelui care se intensifică la deglutiţie (înghiţire).
Cele mai multe dintre durerile în gât dispar fără niciun tratament, de multe ori într-o săptămână.
Bea multă apă și consumă alimente lichide, cum ar fi supe și ciorbe. Nu consuma băuturi carbogazoase sau care conțin cofeina.

| Bizon95 a răspuns:

Ai o zgarietura in spatele gatului
o sa treaca
incearca sa nu mananci chestii dure, sau sa le mesteci mult mai mult decat faci de obicei, problema asta apare cand nu mesteci indeajuns chestii cum ar fi coaja de paine