| Anonnnnn a întrebat:

So; de cateva zile ma mai doare apendicita-nu am facut operatsie.si ieri am observat ca am burta tare. e posibil sa am apendicita?crying
si daca da, ce se intampla? ce iti face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Apendicita este o operație prin care ți se scoate apendicul. Ești adormită în timpul ei și nu simți. După fiecare operație, mai apar dureri.
Nu știu să îți spun pentru că nu sunt doctor. Du-te la un doctor pentru că dacă stai așa vei ajunge la complicații grave
Este posibil să ai, dar până nu te vede un doctor bun nu poți fi convinsă.

Numai bine!

Apache
| Apache a răspuns:

Apendicita nu se face cu una cu doua...
Burta tare si durerea in dreapta sunt numai 2 simptome!
Febra ai facut? ai senzatie de rau? ai vomat? durerea este insuportabila?
. daca nu atunci probabil ca nu ai apendicita.dar in orice caz cel mai bine este sa te vada un medic specialist.pana la urma este ceva ce te poate omori!
... daca e sa ai apendicita...te opereaza! te anesteziaza,iti scoata apendicele, si peste o zii, doua probabil ca iti da drumul acasa!
nu e o operatie grea...dar trebuie sa ai grija!

| LaLaura a răspuns:

Te doare apendicul, apendicita e o boala, nu are cum sa te doara happy
Du-te la medicul de familie, daca nu ai unul, du-te la urgente.

| UbexFlo a răspuns:

Trebuie sa mergi intai la un control, poti avea si alte boli, nu neaparat apendicita.Eu am fost operata si daca la tine e cazul de operatie nu ai de ce sa te sperii, e o operatie simpla, dureaza maxim 20 minute si...e o distractie happy Eu am avut complicatii si am plans foarte mult, m-am agitat dar daca as mai avea ocazia sa ma mai operez o data as faceo din nou tongue:X

| RфZaημtzα a răspuns:

Dacca iti amurte si piciorul drept, apendicita e.Acolo o sa-ti scoata apendicul.

| Jacquelinor a răspuns:

Daca ai stari de greata si dureri foarte tari este posibil sa ai apendicita. Trebuie sa te duci la spital pentru operatie

| Sleepwalker a răspuns:

Eu am avut si am facut operatie.Iti dai seama ca ai apendicita ca te doare in locul acela in partea dreapta si respectiv piciorul drept.In timpul operatiei te anesteziaza deci nu simti nimic, insa dupa aceea e mai greu pentru ca trebuie sa stai o zi sau doua fara sa mananci iti injecteaza ei ceva iar dupa aceea nu ai voie sa mananci anumite alimente si sa faci sport.Ei bine sper ca am fost de ajutor, mult noroc!