| Etein a întrebat:

Somnul este mai odihnitor la anumite ore? Si cum este mai bine sa dormi? Imbracat, cu lenjerie intima sau gol golutz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Se spune ca somnul cel mai dulce este dimineata. Trebuie sa dormi inainte de ora 12 noaptea ca sa ai un somn linistit. Cat despre lenjerie, fiecare doarme cum se simte bine, nu e o regula pentru asta.

9 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Degeaba dormi 7-8 ore dacă te culci la ora 1-2 până la 10.Nu te vei simți odihnit niciodată.
Cel mai bun somn este acela de la ora 22:00 până la ora 02:00.

| Fatamuntilor a răspuns:

In functie de varsta.Copii si scolarii ar trebui sa se culce pe 21, adulti pe la 22. E IMOPRTANT sa-ti reglezi,, ceasul biologic '' asa incat corpul tau sa fie odihnit in momentul in care te scoli.6-7 dimineata, in functie de programul zilei.
Ideal ar fi sa imbracam cu o pijama subtire din bumbac.Sau in ce te simti cel mai bine.

| untu a răspuns:

Buna Etein, am sa va dau cu placere un sfat bun:trebuie sa va culcati in jurul orei 22:00 sau 23:00 imbracat in pijama din material usor si puteti sa va treziti odihnit in jurul orei 06:00 sau 07:00! Daca luati cina mai devreme in jurul orei18:00 sau 19:00, atunci nu mai mancati nimic dupa ora 20:00, iar la ora 21:00 puteti sa beti o cana sau un pahar cu lapte (o cana cu vin fiert dupa dorinta dvs.) inainte de culcare ca sa aveti un somn foarte linistitor, sanatos si fara agitatie si puteti sa dormiti dus ca un prunc! Iar este posibil sa puteti dormi si dupa amiaza cam o ora-doua, in jurul orei 13:00 sau 14:00 si sa aveti un somn foarte bun si odihnitor decat noaptea!

| raluk27 a răspuns:

Din ce am citit, e de preferat sa prinzi cateva ore de somn inainte de 12 noaptea. Iar in total, ar trebui sa fie minimum 7 ore, maximum 9 ore de somn. Cat despre "tinuta", eu as zice sa dormi in pijama, ca mai transpiri noaptea, tine si de cald. Dormitul complet dezbracat, atrage dupa sine un miros neplacut al lenjeriei de pat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somnul e mai odihnitor intre orele 22:00 si 2:00. Daca dormi in intervalul asta e posibil sa te trezesti dimineata devreme. Cele 4 ore fac cat 8 in intervalul respectiv.
Cel mai bine e sa dormi cum te simti tu mai bine..depinde si de anotimpul respectiv bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Gol-goluţ îi bine laughing
Glumesc!
Nu are ce căuta lenjeria intimă într-un pat, presupun că doar ai şi tu ca tot omul o pijama, nu? Ce d... dăr nu trăim în evul mediu?
Se recomandă cel puţin 7-8 ore de somn pe noapte la aceleaşi ore.
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Cel mai important/sanatos somn este intre orele 22 : 00 - 00 : 00. Cat despre haine...nu prea vad logica.

Sanatate!

| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Somnul este mai dulce dimineata ( 5, 6, 7) cel mai bine dormi cum te simti u lejer, eu ma simt bine cand dorm in boxeri

| piticuz a răspuns:

AL MAI BUN SOMN E de la ora 9-10 pana la ora 7-8 dimineata happy
La fel de sanatos este si cel de dupa masa. dupa amiaza (pe care multi nu il prind).
Cum este bine sa dormi daca te referi la imbracaminte, cu ceva cat mai comod care sa nu iti provoace transpiratie, dar nici sa te faca sa ingheti happy Cat mai comod cum iti place tie happy