| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea mai mare a venit in italia sa munceasaca dar dupa trei luni a inceput sa refuze sa manance si a stat la pat vreo trei zile, apoi intr_o noapte a facut o criza mare de epilepsie a fost chemata ambulanta dusa la spital si a stat 2 saptamani in coma farmaceutica, doctori nu reuseau sa vada ce are in prezent sa zis ca ar fi o tumoare pe creier dar mai apoi sa rezultat a fi o infectie pe creier tratabila doar cu medicamente, apoi mi s-a zis ca daca organismul nu raspunde la tratament va muri pentru ca nu au ce face dar incet, incet sora mea a inceput sa isi revina dupa vreo 3 ani de recuperari si tratamente in spital, a fost intubata pentru ca nu putea respira singura pierderi de memorie, plange toata ziua era practic ca un copil mic... dar dupa cum spuneam acum dupa 4 ani e mai bine judeca merge la o munca voluntara cu persoane cu probleme, ia in fiecare zi keppra si topomax, pentru ca ea este in cura inca in italia la un neurolog si locuieste intr_o comunitate unde este monitorizata in fiecare zi. Ce as vrea sa stiu eu e daca s_ar putea vindeca vre_o data aceasta epilepsie erpetica care zic doctori ca s_ar datora unui herpes care nu a iesit pe buza si a iesit pe creier provocand infectia si mai apoi cicatricea pe creier.Va multumesc frumos si asi dori din inima un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anamisis a răspuns:

Cauta pe google Dr.Bacos Cosma sau Stan Violeta e mail urile lor daca le ai putea gasi sunt cei mai buni de aici cel putin doctorita face cursuri in strainatate. Daca vrei sa vorbim mai mult da mi un mesaj privat cu id tau de mess

| SM_9305 a răspuns:

Sall eu as fi de parere ca mergei la medicul ne potrivit cautatil pe DUMNEZEU el e medicul ce poate da viata chiar si mortilor care poate vindeca sida si cancerul de asta are nevoie sora ta S-AL primeasca ca Domn si nimtuitor in viata sa pe OMNUL isus (sa se pocaiasca ) si apoi va vedea mina SA peste ia si va avea parte si de vindecare.(daca vreti sa vb maimult despre asta luati id ul meu,, soare_mihai1645)

| max249 a răspuns:

Suntem un ONG nascut din dorinta de a le fi respectat dreptul la informatii, optiuni si din necesitatea de a da oamenilor raspunsuri pertinente la câteva din cele mai frecvente intrebari referitoare la aceasta boala. Suntem o organizatie non-guvernamentala, apolitica si umanitara, alcatuita din persoane fizice. Membrii asociatiei pot fi: bolnavi de EPILEPSIE membri ai familiilor acestora, intretinatori ai bolnavilor de EPILEPSIE,cadre medicale specializate, interesate de domeniul EPILEPSIEI, organizatie axata pe advocacy pentru promovarea si apararea drepturilor persoanelor bolnave de EPILEPSIE. ASPERO s-a infiintat ca ONG in Septembrie 2011 pentru a da o voce legitima si puternica bolnavilor de EPILEPSIE si a va reda speranta si increderea intr-o "reala normalitate" a vietii copilului dumneavoastra, total diferita de ceea ce din considerente psihice si afective inseamna pentru dumneavoastra in present normalitatea impusa de limitele bolii. Impreuna vom invata sa strabatem pas cu pas drumul greu al cunoasterii EPILEPSIEI, sa ne dovedim noua si celorlalti ca nu avem de ce sa ne simtim rusinati si, in nici un caz copilul nostru (membrul familiei =bolnavul) nu se incadreaza in categoria persoanelor RETARDATE datorita situatiei traumatizante cauzate de conceptiile depasite din sistem si dezinformarea acestei boli. Membri fondatori si diversi medici de specialitate, oameni cu experiente de viata si profesii diverse, au decis sa contribuie la ridicarea standardului de informare si control pe care il au in Romania parintii (oamenii) in general si bolnavii in special, in scopul de a alinia Romania la standardele europene. CE FACEM SI CE VOM FACE Promovam si aparam drepturile bolnavilor cu epilepsie din Romania, drepturi ce sunt prevazute atat de legislatia europeana cat si partial de cea nationala.Vom initia campanii de informare, facem demersurile legale necesare pentru a inbunatatii sistemul medical din Romania, stimularea cercetarii in domeniul epilepsiei, destigmatizarea bolnavului de epilepsie. Consiliem familiile si actuali bolnavi atunci cand institutiile statului nu asigura informatii complete. Oferim solutii iar strategia noastra este intotdeauna bazata pe parteneriate nu pe conflicte. Dorim sa conlucram impreuna cu statul ci nu impotriva statului in rezolvarea problemelor ce umbresc problemele acestor bolnavi . Scopul si obiectivele asociatiei il constituie apararea intereselor si drepturilor bolnavilor de epilepsie -tratament adecvat, protectie sociala si integrarea bolnavilor in societate (popularizarea bolii si consecintele ei,ajutor in caz de criza,accesul la noi medicamente si metode de tratament, destigmatizarea bolnavilor de epilepsie. Ajutorarea in obtinerea facilitatilor ce le revin de fapt si de drept in mod organizat. Oferirea de sprijin medical, profesional social si educational la persoanele cu epilepsie precum si acordarea de consiliere si suport persoanelor care sufera de aceasta boala. Pt mai multe detalii te asteptam cu e-mail pe adresa apero_01@yahoo.com