| laurahl a întrebat:

Sotul meu a facut tratament caprelor sale cu Ivomec. Sunt insarcinata si am mancat lapte de la capre, imediat dupa ce a administrat vaccinul. Acest vaccin este antiparazitar. Am afectat in vreun fel sarcina, este posibil sa iasa copilul cu malformatii, avand in vedere ca pe prospect scrie ca 5-6 zile de la administrarea vaccinului a nu se consuma laptele? Sunt foarte speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa fi afectat copilul, daca esti in primele 3 luni de sarcina. Daca sarcina e mai mare, nu va avea malformatii, dar nimeni nu stie la ce riscuri e expus de-a lungul vietii. Un obstetrician cu multa experienta iti poate monitoriza sarcina in continuare pentru a minimiza riscurile.

soothe
| soothe a răspuns:

Daca esti in 4 luni deja, sunt mai putine pericole. La acest moment doctorul nu iti poate spune mare lucru. Nu s-au facut prea multe cercetari in directia asta. Oricum, cantitatea ce a ajuns la fat este infima si se pare ca si pentru animalele gestante vaccinarea nu reprezinta o problema.
http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&A=518&S=1
Acum nu are rost sa iti pui cenusa in cap; poate doar sa imbunatatesti comunicarea cu sotul tau. Din cate am citit, personal cred ca nu este o problema daca esti in mai mult de 3 luni si putin probabail chiar daca esti mai devreme.
Oricum trebuie sa vorbesti cu doctorul tau.

| OanaG a răspuns:

Depinde cat ai consumat. Daca pe prospect zice sa nu bei lapte, tu de ce ai baut?

Du-te la un doctor, ginecolog, si fa-ti analize sa fii cu inima impacata si roga-te ca micutul sa nu fi patit ceva.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Du-te la doctor si vei vedea

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut deloc. Vaccinul este asimilat foarte rapid de catre organismul animalelor, iar eventualul consum al laptelui nu va duce decat la ceea ce este benefic pentru tine, adica, un bun tratament naturist impotriva bolilor care afecteaza plamanii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se adiministreaza in timpul gestatiei la capra sau oaie, in cele mai multe cazuri se produce avort si in plus de asta, in lapte se elimina timp de 28 de zile. Informati-va mai bine inainte sa speriati lumea degeaba. Bineinteles ca are. Cel mai bine consulta-ti doctorul.

Alte răspunsuri