| anonim_4396 a întrebat:

Speranța de viață a unei persoane cu tahicardie este în general mai mică decât în general?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde unde te regasesti
Fibrilația atrială - puls foarte rapid și neregulat, care este generat în camerele superioare ale inimii (atrii)
Flutter atrial - pulsul generat în atrii este foarte rapid, dar este regulat, spre deosebire de fibrilația atrială
Tahicardia supraventriculară (SVT) - pulsul anormal este generat deasupra ventriculelor, iar cauza este de cele mai multe ori congenitală
Tahicardia ventriculară - apare la nivelul camerelor inferioare ale inimii (ventricule)
Fibrilația ventriculară - este o aritmie foarte gravă, care constituie urgență medicală și de obicei este nevoie de folosirea unui defibrilator - pulsul este rapid și neregulat și este asociat frecvent cu un atac de cord.

https://medicina-interventionala.ro/......tratament/

ecocardiac,test de efort, consult, analizele de sange

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pulsul este foarte rapid și neregulat, dar nu mereu...doar că s-a agravat inexplicabil în ultima vreme. Deși nu am făcut mare lucru, mă simt de parcă am alergat un stadion...și gâfâi ca un cerb laughing (vorba unui prieten de pe TPU).
Mă întreb dacă o să mai pot lucra vreodată. big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si anexitatea si indragosteala poate cauza asta, tu nu ai diagnostic medical, asa nu stii nimic, du-te la cardiolog

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Știu, hipertiriodie. happy
Dar nu mai vreau tratamente cu hormoni...pentru că o să mă transform în Ieti. big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Creste cantititatea de sodiu in dieta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai exista un oarecare tratament aplicat cu succes sau cu mai... putin succes si pentru asta, motiv pentru care totul poate sa fie ok.

| Freya1 a răspuns:

Daca ai ceva probleme e ok sa consulți un medic ce sa iti spun exact despre ce e vorba si probabil exista tratament.Eu m-am dus la medic cu batai neregulate ale inimi, stransuri bruște si nod în piept si mi-a spus că am o lipsă acută de vitamine.Am luat tratamentul dar nici azi nu sunt vindecată, mi s-a spus ca daca reapare senzatia sa merg la el sa imi prescrie injecții dar nu am mai putut să ajung.
În schimbi iubitul meu la început a avut senzația asta de la atacuri de panica.Pe urma i-a gasit un suflu la inima, nici el nu e tratat si stam amandoi cateodata asa cu inima bubuind si cu gandul la infarct.

| SilentRain a răspuns:

Depinde de tine, daca nu te ai grijă de sănătatea ta nu apuci mult
Dar dacă mergi la medic periodic si ai un stil de viață echilibrat mai apuci un 60' de ani

Si eu am ' la mine mai face figuri da 'i mai trag cate una si isi revine

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Și tu ai fix problema asta? Tot de la hipertiriodie?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nop ' am de când m-am născut, complicati la naștere
Sunt bine ' doar ca o mai ia razna nebuna '

| Sofer a răspuns:

Este mica.

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Înseamnă că trebuie să o trăiesc la maxim. big grin

| Dana2103 a răspuns:

Da

| Onisim10 a răspuns:

Da, din păcate.

| BecSpart a răspuns:

Poate