| anonim_4396 a întrebat:

Spitalele din Romania.
Un italian a refuzat sa se interneze in spitalul de urgente din Iasi dupa ce a vazut conditiile.
De ce nu se construiesc spitale in loc de biserici, catedrale si altele?
De ce sanatatea unei persoane nu are prioritate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dynasmile21 a răspuns:

Mai demult nu a existat o delimitare clara intre puterile din stat si biserica. Cum a fost si Inchizitia, ea a condamnat in special pe acei oameni, care erau o amenintare pentru stat nu pentru D-zeu. Biserica era de fapt adevarata putere in stat, regii si domnitorii erau doar niste pioni. Taranii lucrau pamanturile nobililor doar pentru ca biserica afirma ca in acest fel vor avea parte de mantuire etc. si nu de dragul nobililor.
In ziua de azi numai lucram pamanturile nobililor insa datorita bisericii facem multe decizii, doar pentru ca ne este frica de D-zeu.
Iar Bro are dreptate! Biserica este arma secreta a politicieniilor si ea trebuie ajutata caci, daca preotii nu isi pot cumpara Maserati atunci nici partidurile politice nu au asa mult suport din parte poporului.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Si eu am patit cu o englezoaica venita la urgenta ginecologie ca nu a vrut sa se aseze pe masa ginecologica. Cu chiu cu vai a fost convinsa ca nu se poate sa fie consultata in alt mod, asa ca si-a pus jerseul pe masa ginecologica si s-a asezat cu fundul pe el. E vina guvernantilor ca nu intaresc sistemul sanitar dar ce sa ne mai miram, pentru ca ei cand au nevoie de o interventie chirurgicala fug in strainatate si se opereaza la cele mai inalte standarde. Asa exemplu dau cei mai mari politicieni ai nostri.

Răspuns utilizator avertizat
| Xonia a răspuns:

Asa sunt cam toate spitalele
Cand am fost in spital mancarea era groaznica si trebuia sa cobor jos langa spital sa mananc
La mine pe strada vor sa construiasca o biserica in loc de parculet, care si asa este destul de mic

| Floreenofficial a răspuns:

De ce? fiindca traim in Romania! de ce oare? la ce sa ne asteptam? la conditii de lux?! trebuie sa fim bucurosi daca scapam vii dupa o operatie dintr-un spital din Romania!

| elisa_2627 a răspuns:

Trist dar adevarat! Trebue sa ne obisnuim cu faptul ca traim in Romania si ca la noi totul este invers fata de toate alte state din lume.
Si in spitalele care sunt intr-adevar domina mizeria, dezordinea si indisciplina, lenjeriile rupte, murdare si vechi. Un bolnav care este internat in orice spital din Romania, chiar daca da plicul cu bani in stanga sau dreapta (nici nu se poate fara) beneficiaza tot de aceste neplaceri.
Acum sa revenim la problema bisericilor si a catedralelor.Romanii majoritatea apartin cultului ortodox, capii acestora prin doctrina religioasa si setosi dupa bani pana peste poate inventeaza diferite cladiri unde spun ei ca acolo este Dumnezeu. Dar ei castiga bani... oamenii in nestiinta lor participa fizic si financiar pentru a le umfla buzunarele capilor religiosi si acestia buzunarele celor de la putere.Este un adevarat lant al minciunii.Cam asta este strict parerea mea.

| DeyCj a răspuns:

Păi suntem în România.Ca la noi la nimeni.Cică credinţa îi mai puternică decât boala şi cică dacă te rogi o să te faci bine şi o să ai de toate. Apoi eu nu ştiu cum că dacă nu mergi la muncă să câştigi bani şi săai de pe ce să îţi iei de mâncare poţi să te tot rogi tu cĂ vei murii de foame.
Apoi pe italian îl înţeleg şi nici eu nu m-aş interna în tentative de spitale cum sunt ale noastre.

| ikram a răspuns:

1. Biserica are banii ei proprii. Si oamenii au nevoie oricum si de Dumnezeu deci implicit de biserici. Si oricum in Iasi este Spitalul facut de Mitropolia Moldovei de la Providenta.
2. Ai foarte mare dreptate, sunt niste conditii mizere in spitale, si eu as fi refuzat sa fiu internata in spitalul de urgenta din Iasi.
3. Intrebarea ar trebui sa sune alfel De ce nu se contruiesc spitale, nu se renoveaza si se utileaza spitalele existente, in loc sa se FURE! sau in loc sa se organizeze nu-s ce porcarie de concert acum de 1 Mai (pe care chelatuieste nu stiu cate sute de mii de euro) de Ministresa Elenea Udrea. La noi, n-o sa se intample nimic. Daca o sa avem noroc poate sa mai fac niste spitale private si o sa mergem si noi acolo sa ne tratam.

| Marcki a răspuns:

EU ma intreb de ce nu se construiesc spitale in loc de baruri si carciume?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu asta e problema. Oamenii care muncesc in spitale ar trebui sa-si faca meseria.Asistentele si infirmierele care n-au cea mai vaga idee despre curatenie, dezinfectie, sterilitate.Acolo e problema.Romanii sunt imputiti si le place sa traiasca in mizerie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ministerul Sanatatii are o influenta net inferioara asupra alegatorilor, in comparatie cu biserica. Biserica poate mobiliza si indrepta enoriasii intr-o directie sau alta in timpul campaniei electorale si al scrutinului. Sistemul sanitar nu. Celelalte lucruri, cum ar fi sanatatea populatiei, deja sint detalii insignifiante pentru cei care ne conduc.