| anonim_4396 a întrebat:

Spuneți-mi vă rog frumos cum să scap de coșurile de pe față?
Am coșuri mari,care le-am spart și s-au făcut mai mari pe frunte, buză şi unele chiar şi pe sprânceană.
P.S.Sunt un băiat de 17-18 ani care învață la liceu...și se râd colegii de mine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cand trece pubertatea va trece si acneea.
Daca acneea e din cauza tenului gras, foloseste gel de curatare pentru ten gras (in niciun caz nu te spala cu sapun pe fata) si o sa-ti treaca.
Ar putea fi hormonale, desi putin probabil.

Nu-ti mai rupe cosurile pentru ca raman cicatrici adanci de care nu mai scapi niciodata. Treaba ta daca nu bagi in seama, dar o sa te trezesti cu ele, sunt mai rele decat cosurile.

| alinadianaaa a răspuns:

Iti recomand sa consulti un medic dermatolog pentru un consult amanuntit, deorece nu poti sa folosesti unele creme recomandate de alte persoane pentru ca fiecare persoana are un anumit ten.

| xCeline a răspuns:

Daca vrei o metoda simpla si care nu implica nspe mii de creme si vizite la medici, cumpara-ti aloe vera planta in ghiveci.
Tai o frunza pe din doua si folosesti gelul acela direct pe fata. Il lasi sa se usuce apoi clatesti cu apa. Garantez ca problema se va ameliorawinking

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Nu prea ai de ales decat sa astepti, dar daca ai problema de la pubertate va dispărea singura, asta e ceva normal. Dacă nu dispare consulta un dermatolog dar bun care sa nu te lase cu semne si cu bani cheltuiti degeaba

| Adriana294 a răspuns:

Incearca cu crema de galbenele sau Nidoflor le gasesti la farmacie

| PandaUnicorn4ever a răspuns:

Cel mai ok ar fi să te duci la în doctor... La Dermatologie și îți va da o cremă cel mai probabil