| missdeea28 a întrebat:

Spunti`mi si mie un remediu rapid de a trata raceala!:X
adica ma refer la stranuturi si secretii nazale fara febra doar dureri de gat
ajutati`ma pentru ca voi pleca la mare si daca se agraveaza nu mai merg
funda:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cu ceai de plante medicinale, sau ceai de ceapa, de nuca, cu miere sau cu propolis. Poti lua de la farmacie vitamina C+propolis.

| Corina a răspuns:

Daca vrei remedii, iti recomand Oscilococcinum si Corizalia, care nu sunt medicamente, ci remedii homeopate. Cate 10 granule de oscilococcinum de 3 ori pe zi si cate o pastila de corizalia tot de 3 ori pe zi (dar nu le iei impreuna, ci cu o pauza intre un remediu si altul). Atat granulele, cat si pastilele trebuie luate cu o jumatate de ora inainte sau dupa masa. Ideea e sa NU intre in contact cu mancarea sau apa/ceai/suc. Pe toata perioada tratamentului evita ceaiul de menta si musetel, guma mentolata, pasta de dinti mentolata, Pepsi, Cola si cafeaua, caci remediile nu-si mai fac efectul. Cand iei granulele, le pui in capacel, le numeri, apoi direct in gura, iar pastilele le iei cu gura direct de pe blister. NU trebuie atinse cu mana. Sanatate maxima!

| traficanta a răspuns:

Pai de ce nu iti faci tu un ceai de tei cu lamaiee si miere?happy Ia un paracetamol ca sigur ai prin casahappy si daca zici ca nu e rau pai o sa iti treaca repede cu asteahappy PUPhappy

| Liviu a răspuns:

Toti o puneti sa se indoape cu pastile fratilor?
Bravo voua...
Nici unu/una nu zice nimic sa traga o pastarca zdravana?
Pune mana si dai pe gat o cana de vin rosu incalzit...
Da sa fie o cana. nu mai multe ca dupa prinzi kef de vorbalaughing
ori o tuica...:X uhm salivezstraight face

| dhraqull a răspuns:

Paracetamol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai un plafar prin apropiere du-te si cumpara propolis si miere de albine de aia mai buna, acasa pui intr-o cana 5 linguri de miere si 10 picaturi de propolis (nu mai mult )amesteci bine si din compozitie ei odata la 3-4 ore cate o lingurita si nu o inghiti repede o lasi sa se topeasca incet in gura dupa nu bei nimic sau mananci ceva cam o jumate de ora (daca gasesti un borcanel micut, poti sa pui compozitia si il ei cu tine in vacanta ca sa ai un medicament sigur cu tine mai natural ca chimicalele nu rezolva mai nimic)sanatate multa...

| blue97 a răspuns:

Pai sunt pastile medicamente dar sa nu iei multe sau mai ales nurofen ca e cel mai bun pentru toate mie mia tratat raceala in cateva zile una doua...