| AnonimMareMareMare a întrebat:

Statul cu ochii în telefon cu functia "protectia ochilor" activata, dauneaza ochilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

5 minute pe telefon= 24ore pe pc/laptop.
Chiar dacă vedem scrisul mic de pe telefon, ochii sunt mult mai solicitați decât sunt atunci când stăm în fața unui monitor mai mare.

| Zorn a răspuns:

E adevarat ca lumina o sa fie putin mai "prietenoasa" cu ochii tai, dar asta nu face sa dispara faptul ca tu te concentrezi foarte mult pe scrisul de la telefon si, in timp, fie ca ai activata optiunea aceea, fie ca nu, ochii tai tot vor obosi. E bine sa o ai activata, dar nu uita sa mai iei si pauze din cand in cand, sa clipesti des etc.