| Bruno92 a întrebat:

Statul excesiv pe smartphone cauzează strabism? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Strabismul se dobindeste in principiu, din diverse motive - nascuti prematur, lasati sa se uite la tembelizor in pozitii fixe aiurea... poate si telefon, mai recent. Se poate corecta, teoretic. Cel mai mult ajuta sa fie detectat cit mai repede si sa se faca exercitii la un cabinet de ortoptica. Eu am fost si operat cand eram mic, dar in timp - bine, si stat mult la calculator, desi evit telefoane/tablete cu ecrane mici - a inceput sa fuga stingul aproape permanent si, ca sa fiu sincer, nu am vazut niciodata BINE cu el. https://www.csid.ro/boli-afectiuni/oftalmologie/strabismul-11281812/

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Bruno92 explică (pentru sadrian46):

Te naști cu strabism? Sau se poate dobândi?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Miopie in principiu. Eu nu am stat excesiv dar in ultimii ani a inceput sa imi fuga in exterior si dreptul - stingul era cu strabism divergent de muuuuuulta vreme. Buba e ca am inceput sa pierd si acuitate vizuala de vreo 3-4 ani incoace. A nu se intelege ca stau cate 7-8 ore pe zi pe telefon. Nu ma uit la clipuri YT decat foarte rar iar de jucat/stat pe net/citit mailuri se aduna cam o ora - o ora si ceva pe zi, in medie.

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci nu cauzează strabism da agravează daca ai deja. miopie, ok e de reținut!

| Bruno92 explică (pentru GabiDumitrescu):

Se poate corecta strabismul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bruno92):

Strabismul se dobindeste in principiu, din diverse motive - nascuti prematur, lasati sa se uite la tembelizor in pozitii fixe aiurea... poate si telefon, mai recent. Se poate corecta, teoretic. Cel mai mult ajuta sa fie detectat cit mai repede si sa se faca exercitii la un cabinet de ortoptica. Eu am fost si operat cand eram mic, dar in timp - bine, si stat mult la calculator, desi evit telefoane/tablete cu ecrane mici - a inceput sa fuga stingul aproape permanent si, ca sa fiu sincer, nu am vazut niciodata BINE cu el. https://www.csid.ro/boli-afectiuni/oftalmologie/strabismul-11281812/

| Celcestietot a răspuns:

Nu chiar.

| Celcestietot a răspuns (pentru Celcestietot):

Depinde si cat intelegi tu prin,, excesiv''.

| Bruno92 explică (pentru Celcestietot):

Cam între 12 și 15 ore pe zi happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Da si nu, poate aparea indirect datorita slabirii vederii.

| Bruno92 explică (pentru Celcestietot):

Mersi bruh, bun răspuns!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Cu placere, manewinking!

| Sofer a răspuns:

Evita statul pe telefon timp îndelungat ca în timp o sa îți afecteze vederea.

| RKBlue a răspuns:

Cauzeaza prajirea creierului si, respectiv, prostie.
Plus iti creeaza si accelereaza formarea ridurilor de sub ochi.
Si iti afecteaza privirea.
Dar in afara de asta, totul e bine. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu știam că strabismul îl ai din naștere. Nu, nu provoacă strabism ci doar usturime de ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, eu vad oameni normali în jurul meu.

| Mogiojojo a răspuns:

Eu zic ca daca stai multe ore pe zi poti dobandi strabism, mai ales daca te uiti intr-un ecran foarte ingust. E mai bine cu o tableta sau daca nu intoarce ecranul telefonului invers.

| Bruno92 explică (pentru Mogiojojo):

Era sa te declar moarta / mort pe TPU laughing credeam ca te-ai sinucis. pan la urma tu esti fata sau baiat bleble? happy

| Ellie2emma a răspuns:

Depinde. nu prea cred pentru ca și eu folosesc telefonul foarte mult și nu am nimic.