Elianna
| Elianna a întrebat:

Stiati ca starea de sanatate si bolile de care suferim sunt influentate de grupa sanguina? Iata ce am gasit pe www.healthy.ro,intr-un articol al I. Dibu:
Gr. O(I):Aceste persoane au o stabilitate plasmatica mare, posedand ambele aglutinine, asadar nu este de mirare ca sangele lor poate fi folosit pentru a transfuza orice alta grupa sanguina (pana la o anumita limita de donare). Pe o asemenea amprenta sanguina, acestia sunt tinuti departe de bolile sanguine, si totodata au un metabolism mai lent, procesele energetice diminuate, iar sistemul enzimatic poate deveni deficitar. Asadar, aceste persoane sunt predispuse in special bolilor tractului digestiv: gastrite, colite, enterocolite, constipatie, obezitate sau chiar pancreatite. Daca persoana respectiva are un stil de viata sanatos, este foarte posibil sa nu resimta vreodata aceste inclinatii. Aceste persoane elimina greu toxinele, avand nevoie mai des de cure de detoxifiere si pot suferi de toxemie, varice, hepatite sau infectii renale.
In plan psihic, persoanele din aceasta grupa sunt mai mult introvertite decat extrovertite, de aici si echilibrul lor interior, fiind mai calme, temperate, cumpatate, cu o buna stapanire de sine, uneori parand chiar indiferente. Pentru ca tin in ei, pot ajunge la depresie, anxietate, insomnii si nevroze. Uneori, pentru ca cei cu grupa 0 se adapteaza mai greu la mediu, pot face reumatism, alergii, urticarii, afectiuni ale pielii si raceli.
Gr.AII:Posesorii acestei grupe sunt cei mai numerosi, ei avand, in general, un volum mai mare al globulelor rosii, de aici si bolile ce implica eritrocitele (globulele rosii): anemie, policitemie, dar si alte afectiuni ce implica functia globulelor rosii, in special cea de transportor de oxigen/co2 – cardipatie ischemica, ischemie cerebrala, accidente vasculare, insuficienta cardiaca. Mai pot suferi de osteoporoza, hipertensiune, edeme, disfunctii endocrine (mai ales tiroidiene).
In plan psihic, membrii acestei grupe sunt ambitiosi si impusivi, nerabdatori, zgomotosi, uneori chiar orgoliosi sau furiosi.
Gr.BIII:Daca cei din grupa A(II) sunt predispusi la boli ce implica globulele rosii, cei din grupa B (III) sunt predispusi la afectiuni ce implica globulele albe: leucopenie, limfocitoza. Aceste manifestari slabesc sistemul imunitar, astfel ca pot suferi frecvent infectii microbiene, parazitare sau chiar virale, afectiuni reumatismale sau pulmonare, de aceea este indicat sa manace mereu sanatos, hrana sa fie suficient vitaminizata. Mai sunt predispusi la tromboze, de aici si unele accidente vasculare sau varice, dar si la purpura, hipotensiune (tensiune arteriala mica), scadere in greutate, trasnpiratii excesive, tulburari gastrice, afectiuni endocrine (hipertiroidie, insuficienta corticosuprarenala), astenie musculara.
Ca particularitate psihica, sunt extrem de agili, au o memorie rapida, o gandire iute si o atentie sportia, adaptandu-se usor.
Gr. ABIV:Pentru ca aceasta grupa reuneste aglutinogene specifice atat grupei A cat si grupei B, predispozitiile la boala vor semana cu cele ale acestor grupe. Cei cu grupa AB (IV) au o constitutie mai fragila, ceea ce ii face mai putin rezistenti la frig sau conditii extreme de mediu. Ei se imbolnavesc usor iarna, racesc frecvent, fac bronsite si tot soiul de afectiuni ale aparatului respirator.
Disponibilitatile energetice scazute si sensibilitatea deosebita a acestor persoane le predispune la nehotarare, oboseala, scaderea puterii de concentrare, tulburari de somn, vise ciudate, nevralgii, dureri de cap, nevroze, acestea din urma putand genera boli somatice pe fond de stres precum gastrite, ulcere, tahicardie, ateroscleroza, hepatite si accidente vasculare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Da, metoda/teoria este a Dr d'Adamo (eat right for your blood type) si a tatalui sau. Cercetarile au inceput de prin anii 1950 si in America este o bogata literatura in domeniu.
Daca doriti puteti merge pe situl Dr D'Adamo si vedea mai multe amanunte - http://www.4yourtype.com/
Am incercat de vreo 8 ani teoria respectiva; lucreaza in mare parte - are si limitele sale, dar mie mi-a schimbat viata in bine.
Multumesc ca ai adus vorba "anelaubed"!
Toate bune si sarutam dreapta!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna explică:

@Soothe:multumesc pentru apreciere.Pe mine m-a frapat grozav ceea ce am vazut la grupa mea de sange.Parca am vazut fisa medicala de la dr. de familie! Si m-am gandit ca suntem sortiti de la nastere cum sa murim!@lolita:eu zic ca esti foarte tanara si nu ai cum sa constati daca este adevarat sau nu, pentru ca suferintele se manifesta in general cand trupul este mai uzat.Sau daca esti perfect sanatoasa, iti urez asa sa ramai cat mai mult! Dar am mai auzit o vorba:"Nu exista om sanatos, ci doar om care nu stie ca este bolnav".

lolita
| lolita a răspuns:

Interesant dar eu sunt gurupa 0 si-ti izc ca nu este asa cum se descrie mai sus.

Răspuns utilizator avertizat