| evagrina a întrebat:

Stie careva mai multe despre durerile de sani? Ma dureau inainte sa-mi vina menstruatie dar acum au aparut dupa vreo 5 zile ce a trecut men. Am si arsuri in interiorul lor, intepaturi, mancarimi dar si ii simt mai ferbinti. La pipait nu simt mai nimica ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La doctor, direct, neaparat! Cand vine vorba de simptome ciudate la sani sau alte zone "feminine" nu e de glumit! O masea o scoti si o inlocuiesti daca iti neglijezi dintii, dar cu chestiile astea e mult mai nasol si fizic si psihologic...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu daca camera de garda este indicata. Acolo se trateaza urgente care ameninta viata, chestii care nu mai pot astepta cateva ore. Mai bine mergi luni (dar nu mai tarziu) la medicul de familie care te va consulta si, probabil, iti va recomanda un consult ginecologic si cateva analize. Simptomele nu sunt de cancer, mai degraba de dezechilibru hormonal. Conteaza si ce varsta ai, dar eu cred ca facandu-ti cateva analize si consulturile mentionate, vei depista problema si totul va fi in regula.
Mult succes!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu mai sta cu mainile ''in san'' du-te repede la un control deaorece eu am un caz de cancer la san in familie.Matusa mea isi facuse analizele in august (au iesit perfecte) si dupa cateva luni a aflat ca are cancer la san stadiul 3. Eu zic sa te duci imediat la camera de garda a unui spital pentru un control amanuntit! Este recomandat sa faci un control o data la 6 luni tu nu ai precizat daca ti-ai facut controlul. Dar chiar daca ai facut controlul mai du-te incaodata la doctor pentru a fi sigura ca totul este in regula. Sper sa nu fie nimic grav si sa fie ceva trecator.Multa Sanatate!

| mariazet45 a răspuns:

Drumu e acesta; medicu de familie iti da trimitere la un ginecolog daca ai mai mult de 40 de ani si poti face mamografie, daca nu ecogafrie mamara la particular costa 1 milion lei vechi sau trimitere de la medicu de familiea la ecograf mamar in spitale judetene. Pot fi chisturi sa displazii, nu cred sa fie ceva canceros dar e bine sa mergi sa fii sigura, asa ceva nu se face de la o zi la alta. Multa sanatate.

| gabriellas a răspuns:

Posibil sa fie legat si de consumul de cafea, coca cola sau ciocolata. In general sunt alimente care trebuie evitate in asemenea situatii. Un control mamografic sau endocrinologic nu strica bineinteles. Succes.