| marius_8773 a întrebat:

Stie cineva care sunt alimentele prin care se poate egala / completa scaderea nivelului hormonal de testosteron la barbati care are loc de la o anumita virsta? nu ma refer la medicamente ci la alimete care contin substante ajutatoare la producerea acestui hormon. multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E riscant sa-ti cresti artificial nivelul de testosteron. Nivelul crescut de testosteron la varsta andropauzei este principalul factor de risc pentru cancerul de prostata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marius, personal nu l-as sfatui pe sotul meu sa-si creasca nici cum nivelul de testosteron. Doar sa-si supravegheze prostata. Noi avem o viata sexuala activa si implinita, dar stim amandoi ca va veni o vreme cand viata asta sexuala va diminua foarte mult si chiar va disparea. Face parte din legile firii si nu mi se pare nimic neobisnuit in asta. Acum sincer, si eu voi intra la menopauza, si lui ii va scadea nivelul de testosteron, toti imbatranim, e fiziologic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ok, poate nu m-am facut eu inteles: un barbat la andropauza nu trebuie sa-si creasca nivelul de testosteron sub nici o forma. E mult mai riscant sa faci asta, decat riscurile induse de scaderea FIZIOLOGICA a testosteronului. In speta, oasele vor rezista destul de bine celor sa zicem 30-40 de ani de viata dupa andropauza, pe cand prostata nu mai tolereaza biciuire testosteronica dupa varsta normala a andropauzei.
Daca este o scadere patologica a nivelului de testosteron, atunci ai motive sa te ingrijorezi pentru cohorta de probleme legate de aceasta scadere si sa faci tratament recomandat de endocrinolog.
Acum nu stiu cum sa-ti zic: e prostata ta, viata ta, viitorul tau. Eu ti-am dat un sfat, nu te-am obligat sa-l urmezi.

| kiske a răspuns:

Alimente:
nuci, seminte, alune
telina
stridii
uturoi
ananas
ovazul salbatic
avocado
sparanghel
vrabiile happy

Condimente:
cacao
scortisoara
ardei iute
coriandru
mustar
piper
ghimbir
salvie
busuioc

Suplimente nutritive:
kelp
yohimbe
tribulus
horny goat weed
ginseng
tirozina
zinc- ZMA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei? sa scada niveluld de testosteron sau sa scada?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa creasca sau sa scada, ptiu, m-am balbait laughing

| stefanradu a răspuns:

Salut Marius_8773,
Gasesti mai multe despre testosteron, si cum iti poti creste natural nivelul testosteronului din corp, aici:
http://hunkbody.ro/......ii-fizice/
spor!

| RazvanBordeanu a răspuns:

Salut, daca mai prezinta interes, am scris un articol ananuntit despre alimentele care stimuleaza productia testosteronului. Practic iti poti imbunatati nivelul acestui hormon din alimentatie, pe cale naturala.
Articolul este disponibil aici:
http://e-curiozitate.ro/alimente-care-stimuleaza-productia-de-testosteron/

| marius_8773 explică:

@brigaela
nu este vorba de o crestere artificiala cu ajutorul unor substante precum fac unii sportivi ci ma refeream la alimente care ajuta corpul la productia proprie avind ca scop egalarea pierderii acestui hormon la virsta andropauzei. dar as fi totusi curios sa aflu care ar fi sfatul tau intr-o asemenea situatie, sau mai bine zis: ce sfat ia-i da sotului tau daca ar fi in cauza?

| marius_8773 explică:

@brigaela
nu este vorba doar de sexualitate, cu toate ca aceasta are desigur importanta iei...ci de simtome mult mai serioase. lipsa acestui hormon la barbati influenteaza functiuni vitale si isi face aparatia prin multe simptome nedorite si care pot avea o influenta extrem de negativa asupra vietii de zi cu zi...
pot aparea depresiuni grave, atrofierea muschilor, osteoporoza, etc.