| Daniel_Popute_1996 a întrebat:

Stie cineva ce este o veruca de la picior si cum poate sa fie tratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Verucile sau negii apar intr-o varietate imensa de forme si dimensiuni. O veruca poate arata precum o proeminenta cu o suprafata tare sau poate fi plata si moale. In cazul de veruci comune sau veruci plantare, negii apar ca puncte intunecate in centrul verucii.
Verucile plantare pot aparea in orice zona a talpii piciorului. Pe masura ce batatura si verucile se maresc, vor aparea dureri in timpul mersului, similare cu durerile provocate de o piatra in pantof. Cand presiunea generata de statul in picioare si de mers pe jos apasa pe veruca plantara aflata sub suprafata pielii, un strat de piele groasa asemanatoare unei bataturi se va dezvolta deasupra acesteia. Uneori zone intunecate sunt vizibile sub suprafata verucii piciorului.
Medicul dermatolog poate folosi unul din urmatoarele tratamente: Aplicatii medicamentoase: Medicul poate trata verucile in cabinet prin aplicatii de solutii medicamentoase antivirale. Aceasta formeaza o basica sub veruca. In aproximativ o luna pacientul revine la cabinetul medicului si dermatologul va indeparta veruca moarta. Crioterapia: Pentru verucile comune la adulti si copiii mai mari, crioterapia (inghetarea) este cea mai folosita metoda de tratament. Acest tratament nu este dureros. Poate cauza aparitia de puncte intunecate la persoanele cu pielea inchisa la culoare. Este foarte probabil ca tratamentul sa trebuiasca repetat. Electrochirurgia si chiuretajul: Electrochirurgia este un tratament bun pentru verucile comune, verucile filiforme si verucile plantare. Chiuretajul presupune taierea (chiuretarea) verucii cu o lama de bisturiu sau o mica unealta in forma de lingura (chiureta). Aceste doua proceduri sunt foarte des folosite impreuna. Dermatologul poate inlatura verucile prin razuire inainte sau dupa electrochirurgie.

1 răspuns: