| lusinda99 a întrebat:

Stie cineva cum poti scapa de amigdale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Amigdalele involueaza la majoritatea oamenilor dupa varsta de 16 ani. Daca, dupa varsta asta, nu scapi de ele in mod fiziologic, prin atrofiere, exista posibilitatea sa scapi de ele pe cale chirurgicala, la ORL. Adica sa iti scoata amigdalele. Nu e o operatie dificila si nici dureroasa, pentru ca amigdalele astea palatine au un pedicul la nivelul caruia se face incizia.
Dar, in anumite situatii, ORL-istul poate decide sa iti scoata amigdalele inainte de 16 ani, desi, de regula, nu mai devreme de 7 ani. Asa se intampla, de exemplu, in situatia copiilor care fac mai mult de 5 amigdalite acute pe an, sau in situatia in care exista o amigdalita cronica sau alte complicatii.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce vrei să scapi de ele?
Au un rol foarte important pentru gât, reglează temperatura aerului care intră în organism, nu pătrunde atât de rece în plămâni. Cei care și-au extirpat amigdalele răcesc mult mai ușor decât cei care le-au păstrat.
Pa, pa.

| LolaLollita a răspuns:

Daca vrei sa nu le mai ai deloc, prin interventie chirurgicala.