| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca conjunctivita bacteriana recidivează? Gen poate sa fie o infecție in corp? Care sa recidiveze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Conjuctivita este o boala foarte contagioasa si poate recidiva daca tratamentul nu este facut corect si complet.

Nu este o infectie in corp, este o infectie doar la ochi, care se ia prin contact direct cu o persoana infectata, care a atins cu mana ochiul bolnav si apoi a atins alte obicete, pe care le pot atinge si tu si te poti infecta.
O poti lua cu usurinta de oriunde (bara in autobuz, clanta usei de la scoala, un pix imprumutat de la un coleg infectat, la cumparaturi atngand un lucru infectat, cand saluti si dai mana cu cineva infectat samd).