| Dorinelaaa a întrebat:

Stie cineva daca se mai gaseste in farmacii Brevoxyl?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeeaDaniela a răspuns:

Se gaseste foarte greu; si eu am cautat. Poti vorbi cu farmacista sa iti faca comanda, o sa fie putin mai scump, dar asta e.Bafta!

13 răspunsuri:
| SandraM a răspuns:

La efarma scrie totusi ca se elibereaz ape prescriptie, nu si ca ar fi indisiponibil... Poate ai noroc! Eventual sa cauti in orase mai mici. http://www.efarma.ro/products.php?id=1637

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Am cautat pe internet si am gasit asta"dar de aprox. 4 luni este deficitar in farmaciile române și pacienți își cauta medicamentul la noi. Brevoxyl-ul nu este accesibil nici în UE, a fost retras de pe piață."

Iti recomand sa folosesti creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree ) de laThursday Plantation.

Uleiul de arbore de ceai(tea tree) este foarte puternic in lupta cu acneea……. Si este dovedit si testat ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferenta mare este ca uleiul de arbore de ceai are foarte putine efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

| AncutaM a răspuns:

Nu se mai gaseste in farmacii. A fost retras de pe piata insa din cate am inteles de pe un blog despre acnee il vor reintroduce iar. Uite aici mai multe discutii si cateva persoane care vor sa faca comanda de pe ebay: http://acneea.info/......nt-page-3/

| antoantonia a răspuns:

Nu se mai fabrica sigur. asa am auzit

| cameliapintilie a răspuns:

Si eu am cautat vreo 5 luni brevoxyl dar nu am gasit. Mi-am cumparat din UK Quinoderm cu 5% peroxid de benzoil. E identic brevoxylului, dar mai scump. Am 2 de vanzare(2 le pastrez pentru mine ca nu stiu cand mai apare brevoxyl) Camy_pint@yahoo.com

| cameliapintilie a răspuns:

Si eu am cautat brevoxyl

| IrinaMica a răspuns:

Am gasit eu o farmacie in Brasov si fac ei crema in laboratorul lor, comanda substanta peroxid de benzoil de la Bucuresti si apoi fac ei crema. Costa in jur de 45 lei, 40 gr are tubul. Adresa farmacia FARMINA Brasov, Piata Sfatului, Nr. 26
Telefon 0268.477.899
Program de lucru Zilnic: 8-20, Sambata: 8-14. Eu sunt din Galati si prin curier am dat 30 lei. Puteti suna la Farmacie si v-o trimit ei. Dar daca aveti cunostinte in Brasov, mai bine o cumpara cineva de la farmacie si o pune la posta, ca prin posta costa doar 8 lei transporul. Sper sa va fie de folos happy

| claudia1988 a răspuns:

Buna tuturor, nu stiu daca a mai publicat cineva sau daca se stie insa a reaparut Brevoxyl! L-am luat eu azi de dimineata din Dona si am dat 32 de lei! Am sesizat ca au schimbat gramajul inainte avea 40 g acum tubul este la 50 g!

| Bogdan1onescu a răspuns:

Dupa ce am cautat Brevoxyl in zeci de farmacii din Bucuresti, Craiova, Bordeaux, Toulouse si toate orasele in care am ajuns in ultimele 7 luni am sunat personal la producator - Stiefel - direct in Marea Britanie, in speranta ca il pot comanda, insa mi-a fost confirmat faptul ca acesta a iesit din productie.

De asemenea, am fost socat sa constat ca in Romania nu exista ABSOLUT NICIUN ALT PRODUS pe baza de peroxid de benzoil, aceasta fiind singura substanta care a functionat in cazul meu. La intoarcerea din Franta am plecat de acolo see you mai multe tuburi de Cutacnyl, o crema pe baza de aceeasi substanta. Un bun prieten francez imi poate trimite regulat acest produs, insa, costurile de transport ridica pretul considerabil pentru cantitati mici, iar varianta unor cantitati mari pentru consum personal este exclusa datorita termenului de valabilitate.

Daca cineva cauta o alternativa la Brevoxyl, am rugamintea sa intre pe site-ul http://www.vivlon.com sau sa ma contacteze. Cel mai probabil ii voi putea ceda 1-2 tuburi de crema imediat sau, daca le-am epuizat, putem comanda impreuna si putem obtine un pret mai bun.

Multumesc.

| Vlad_Pandelea_1989 a răspuns:

Salut, Brevoxylul nu se mai gaseste din pacate. Cei de la gsk au produs un inlocuitor numit Duac tot cu acid benzoyl peroxide. Un articol despre produs http://farmacistuldeserviciu.ro/tratamentacneeduac/. Pe http://farmacistuldeserviciu.ro/ gasesti sfaturi direct de la un farmacist cu experienta!

| corinaconstantin23 a răspuns:

Buna, si eu am cautat Brexoyl in aproape toate farmaciile, nu se gaseste, dar am contactat fabricantul GlaxoSmithKline si mi-au raspuns ca nu mai este pe stoc, dar din luna octombrie va reaparea in farmacii