| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca se pot bea fiolele de Gluconat de Calciu? Mi s-au recomandat de catre un medic sa fac calciu intravenos si am fost la dispensar si nu a putut sa imi faca ca nu am vene suficient de groase si sunt profunde. Si mi-a zis sa le beau fiolele. A mai băut cineva de aici sau cunostinte de ale voastre? Ati patit ceva cand le ati băut sau v-ati simtit normal? Va rog, orice raspuns mi-ar fi de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adminstrarea necontrolată de calciu poate duce la leșin, la o doză prea mare.

| alina2k18 a răspuns:

Cumpara carbonat de calciu pentru baut.
Daca bei gluconat nu prea o sa se aboarba nimic.
Banuiesc ca suferi de hipocalcemie, deci cere si ajutorul medicului cum sa absorbi calciul mai bine din alimentatie.
Da, am baut gluconat de calciu o data cand am lesinat in autobuz si mi-a dat o tigancusa ca avea in geanta dar eu avand o criza de hipoglicemie nu prea m-a ajutatwinking

| Speranta12 a răspuns:

Da. Sunt inofensive. Eu le beau in fiecare zi ca am lipsa de calciu in corp. Sunt apa cu ceva calciu, nu prea au gust, seamana putin cu gustul de lapte. Eu iau 2-3 pe zi. Vezi ce-ti zice farmacista cate trebuie sa iei pe zi.