| RobertG101 a întrebat:

Stiti alte modalitati de a slabi? Eu consider ca am deficit caloric deoarece dimineata mananc un iaurt mic cu fructe si un sandvish in zilele cand merg la sala (fructe cand nu merg), la pranz nu mananc mult, seara un mar si o banana. De obicei am redus dulciurile, prajelile si nu beau sucuri. Credeti ca asa pot slabi macar 8 kg pana in iulie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Avand un deficit caloric, poti slabi mai usor! Trebuie sa te hidratezi si sa faci sport zilnic, dar fara sa te suprasoliciti! Fructele trebuie mancate intre mese sau la pranz sau doar dimineata, nu seara!
Este important sa consumi si proteine, indiferent de planul tau de a slabi sau pune masa musculara(mai ales in cazul asta), deoarece sunt indispensabile pentru organism. Spor!

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru RobertG101):

Da,ai avut un deficit caloric in alimentatie,insa,pentru a arde cat mai multe calorii, nu e suficient sa te ''iei'' doar de alimentatie, trage la ''raspundere'' si organismul panandu-l la munca ori dimineata, ori seara, ca sa se vada rezultatele asa cum iti doresti.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Deficitul caloric e atunci cand consumi ma putine calorii decat corpul tau are nevoie. Exemplu: corpul tau isi mentine greutatea cu 2000 calorii pe zi, deficitul caloric va fi tot ce este sub 2000 de calorii. Poti incepe sa scazi 300 calorii si vei consuma doar 1, 700 calorii pe zi, asta e deficit caloric NU ca mananci tu dimineata nu stiu ce, la pranz nu stiu ce etc. P.S. cifrele sunt doar exemple.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns (pentru RobertG101):

Vrei sa vezi ca slabesti cu ceafa de porc si ciocolată? Atat timp cat esti in deficit? laughing. Atat timp cat organismul e in deficit caloric poti consuma orice se incardreaza in acel deficit. Daca consumi 1200 de calorii pe zi (asta reprezentand deficitul tau caloric) poti manca 1 tableta de ciocolată care are ~520 calorii sau ceva de genu si o friptura, ceva "gretos" la tava laughing de restul caloriilor si vei slabi atat timp cat nu-ti depasesti deficitul. Sper ca acel 1200-1400 calorii sunt calculate si reprezinta deficitul tau caloric real si nu sunt standarde de pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns (pentru RobertG101):

Asta-i parerea ta, da stiu marketing-ul e urias, reclame si de toate. Deficitul reprezinta un NUMAR CALORIC nicidecum ce alimente sa consumi. Poti consuma ce vrei ATAT timp cat te incadrezi in acea CIFRA care reprezinta deficitul tau caloric. Repet, deficitul consta in NUMERE/cifre NU alimente laughing. Voi lasa si acest video aici, un PT din Brasov care a deschis ochii multora inclusiv mie.
https://youtu.be/3aVy2z305t8
Tu faci ce vrei, dar mai citeste si fa diferenta dintre alimente si definitii ale termenilor specifici.

| Elide a răspuns:

Eu zic sa faci tot ce ai scris acolo dar schimba o chestie:dimineață mănânci ce vrei tu și ce cantitate vrei pentru că dacă mănânci la micul dejun bine nu prea o sa.ti mai fie foame pe durata întregii zile, și seara mănâncă fructe banane mai puține că îngrașă dar mere și alte fructe poți mânca relaxata! Multa baftă!

| Luizaaa a răspuns:

Încearcă să ai o "dieta" cat mai echilibrata. Multe fructe și legume, multă apă recomandat 2l. Să faci sport, nu trebuie sa mergi la sală, poți face și acasă. Dar niciodată nu te abține să mănânci sau sa te apuci de ce știu eu ce dietă sau pastile pentru slăbit și alte porcarii! Dacă faci ceea ce am menționat poți ajunge sa pierzi acele kg in plus. Acum depinde și de organism, poți pierde acele kg foarte repede sau poate să-ți Ia ceva timp, dar nu te descuraja! Sper că te-am ajutat, baftă!

| Alessiaale433 a răspuns:

DIETA CU MIERE - cea mai rapidă metodă pentru a slăbi

Răspuns utilizator avertizat