| ShREKT a întrebat:

Stiti cum as putea sa ma opresc din crescut? Am 16 ani si 1.90 metri si maica-mea mi-a spus ca e din cauza ca mananc prea multa carne de pui si are hormon de crestere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Carnea dezvolta muschii, nu are nimic de-a face cu inaltimea ta!
inaltimea este mostenita de la parinti si este cunsocut faptul ca, copii cresc mai inalti decat parintii.
Nu te stresa, baietii inalti sunt mult mai avantajati, din toate punctle de vedere, fata de cei micuti de statura.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai zi-i sa iti aduca pui de la tara, dooh.
P.S. Nu stiu ce specializare o fi avand maica-ta, dar zi-i sa nu mai creada orice prostie aude prin presa. Si puiul crescut in curte doar cu apa, iarba verde si dragoste, daca il tai cand e tinar, are hormoni de crestere. E ceva natural ca pana ce ajungi la maturitate sa ai hormoni de crestere. Buba e ca multi dintre puii din comert sunt ghiftuiti cu antibiotice si te trezesti naibii ca esti imun la antibiotice fix cand ti-e lumea mai draga.

| K0sti a răspuns:

Da, numai ca de la pui cu hormoni iti cresc tatele, nu cresti in inaltime...cam asa sa-i spui mamei tale!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Dacă ce spui tu ar fi adevărat am vedea pe stradă doar giganți. Acum vorbind serios dacă ești MULT mai înalt decât alte persoane din familie n-ar strica un control la endocrinologie, este posibil să suferi de gigantism. Citește asta: http://www.divahair.ro/......_tratament

| Catalin77945 a răspuns:

Amc eu la 16 ani am aproape 1, 75.Si tu vii aici si te dai mare ca ai 1, 90. Oricum posibil sa suferi de gigantism, si sa ai gj cu stilul de viata, o persoana prea inalta este supusa riscului de cancer.

| samsungPL a răspuns:

Ce prostie...nu cred asta. Daca nu mai vrei sa cresti, incearca sa mintesti ca te ajuta sa nu cresti.