| introduaicinumele a întrebat:

Stiti cum pot sa adorm mai repede? Sting TV-ul si ma bag in pot, sting toate luminile, e liniste si pana nu se face 2 nopatea nu pot sa adorm! ajutati-ma! Si dimineata sunt ametit si obosit si nu ma pot concentra destul la scoala, in vacanta nu ma deranja dar acum ca am scoala si trebuie sa invat straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti incerca un remediu naturist pentru tratarea insomniei. Gasesti aici cateva: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-insomnie
Somn usor!

| MenInShadow a răspuns:

Dap, deci, incearca sa faci ceva, sa nu stai toata ziua intr-un singur loc, pe scaun la pc sau in pat la tv. Invata mai mult sau citeste ceva, sa-ti obosesti creierul, sau pur si simplu fa treaba prin casa, prin curte, iesi p'afara cu prietenu, pentru ca daca nu obosesti, corpul nu simte nevoia de odihna, de aia nu poti sa dormi, cred ca in vara ieseai la fotbal, la un suc, ceva, si mergeau un pic, d'aia nu aveai problemewinking

| stejara2 a răspuns:

Am si eu probleme cu somnul, dar inca de la ora 12 beau prima cescuta de ceai de tei, apoi una la ora 19, 00 si se rezolva,plus multa activitate in aer liber! Plimbari cu bicicleta daca stii, mers pe jos, singur sau cu prietenii,
Somn usor!

| introduaicinumele explică (pentru stejara2):

Programul de la scoala este asa: la 12 plec, la 7 seara vin si pe la 9-10 ma apuc de teme, la 12:30 ma bag in pat si la 2-3 adorm si la 10 dimineata ma trezesc straight face

| stejara2 a răspuns:

Atunci muta ceaiul pe la ora 19 primul, al doilea la 22, oo.Te rog sa nu mai bei Pepsi si nici sa nu mai mananci ciocolata dupa ora 14, oo caci si ea actioneaza asupra sistemului nervos.
Inca un sfat, inainte de culcare tine geamul deschis 15 minute si fac cateva exercitii fizice in fata lui, poti inchide lumina sa nu te vada vecinii.Asta te va mai relaxa!

| Natashha a răspuns:

Bei cafea dupa ora 14? sau esti mult prea obosit.incearca sa nu te mai uiti 2-3 seri seara la tv si culca-te pe la 10-10:30 si sa vezi ca nu mai stai pana pe la 2 nedormit.sau citeste seara inainte de sulcare.imediat adormiwinking!

| introduaicinumele explică (pentru Natashha):

Nu beau cafea de loc, e amara si nu imi place, sau mai baiam uneori o cafea mai dulce pe care scria 3+, eu am 13 deci cred ca nu imi facea rau, si o luam pe la 11. Mai beau uneori un pahar de Pepsi pe la 7-8 dar chiar daca nu beau tota saptamana tot nu adorm sad

Răspuns utilizator avertizat
| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Dap si eu am patit asa in vacanta deci incearca sa te intorci spre perete inchizi ochii si daca nu adormi in 5-10 min maxim 30 de min atunci gandeste-te ca pe maine trebuie sa fii odihnit sau numara oi sau pana la 200. daca nu merge poate nu ai somn.sau citeste si fa toate lucrurile obositoare ziua si sa vezi cum dormi repede. sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| PetroKida a răspuns:

Eu, seara ...citesc putin... si imi obosesc ochii. apoi aodrm imediat :*.

Incearca si tu, nu ai niimic de pierdut daca citesti o carte, :*.

| Balkans a răspuns:

Daca problema ta dureaza de mai mult timp s-ar putea sa suferi de sindromul fazei de somn intarziate ( in engleza acest sindrom se numeste Delayed Sleep Phase Syndrome/Disorder).
Poti citi aici mai multe despre asta:
http://noctambulul.blogspot.com/......ziate.html
"Daca persoana in cauza nu are un program de respectat (scoala, serviciu), as spune ca un program de somn decalat fata de cel al majoritatii nu reprezinta o problema.

Situatia se complica doar atunci cand persoana respectiva trebuie sa se trezeasca inainte de a-si fi terminat somnul (sa spunem de 8 ore) pentru a respecta programul impus de societatea din care face parte.

Situatia se prezinta ca si cum persoana in discutie ar avea ceasul in urma cu doua (sau trei) ore si isi deruleaza viata dupa ceasul propriu."

sau aici :
http://www.desprestiri.ro/......za-de-somn

SI in engleza blogul unei persoane care se lupta cu acest sindrom si poti gasi aici multe solutii si link-uri catre alte informatii:
http://www.startbreakingfree.com/961/how-i-learned-to-live-with-dsps/