| Anya_1437 a întrebat:

Stiti niste remedii babesti dar bune pentru cearcane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Comprese cu apa sau ceai rece! Sau felii de castraveti reci! Apa rece face vasele de sange sa se contracte, pielea la fel si se vor retrage incet cearcanele

| Contrast a răspuns:

Pune niste comprese din putina vata cu ceai verde la congelator(poti sa-ti faci mai multe...), si le intrebuitezi cand ai nevoie...se pun comprese pe ochi timp de cateva minute.

| Contrast a răspuns:

Uite am mai gasit niste remedii pe care sincer inca nu le-am incercat, dar ai putea sa le incerci tu:
Aplica felii subtiri de cartof, potasiul continut de acesta ajutand atat la "dezumflarea ochilor", cat si la eliminarea cearcanelor. In loc de felii de cartofi poti incerca si felii de castraveti sau de avocado.
In cazul in care ai probleme adeseori cu cearcanele, este indicat sa aplici ulei de cocos in regiunea din jurul ochilor si sa masezi timp de 2-3 minute. Poti aplica si comprese cu lapte rece timp de 10-15 minute.Compresele imbibate in ceai negru sau de albastrele fac de asemenea minuni.Combinatia de suc de lamaie cu suc de rosii aplicata in regiunea din jurul ochilor si lasata sa actioneze 15-30 de minute poate de asemenea sa faca minuni.

| claus a răspuns:

Cartof, castravete, ridiche, ceai si alte povesti.
cearcanele sunt uneori si fiindca asa are mama/tata, deci un fond genetic sau de cele mai multe ori sunt fiindca ai un program haotic, nu dormi suficient, bei cola/bauturi alcoolice/fumezi ca un birjar. joci travian la 6 noaptea. din astea. organizeaza-ti un pic viata.