| Cortex a întrebat:

Stiti vreo metoda pusa in practica de catre domniile voastre care sa calmeze inima? Uneori bataile inimii imi sunt accelerate,in special cand dorm si in fiecare secunda a existentei mele chiar daca nu bate accelerat, inima bate puternic, prea puternic.In special cand vreau sa dorm, sunetul pe care-l aud cand pun capul pe perna din cauza batailor puternice ale inimii ma impiedica sa adorm cum trebuie.Am 22 de ani si ar trebui sa fiu sanatos tinand cont ca duc o viata sanatoasa(nu mananc dulciuri,nu beau, nu consum substante stupefiante, fac miscare cam 12 ore pe zi,mananc o leguma cruda si un fruct zilnic,paine mananc doar neagra cu tarate,iau vitamine a-z prescrise de catre medic,am mai luat magneziu, coenzima q10, fac exercitii de respiratie de mai mult de un an,am fost la un control la inima dar mi-a spus ca bataile inimii mele sunt normale,totusi eu le simt prea puternice(eu i-am spus asta doctoritei si ea a spus ca la fel ca atunci cand fac sport si inima imi bate cu putere ea isi revine la normal,dar la mine nu e cazul, asa sunt tot timupl) si de mai bine de un an incerc sa rezolv problema asta ducand un stil de viata sanatos, ma gandeam ca poate aveti sa-mi impartasiti o tehnica pe care nu am incercat-o.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Din ce ai descris tu mai sus, s-ar putea sa fie vorba de palpitatii insa as lua in considerare si o tahicardie. Este imposibil ca in urma unui examen cardiologic cu electrocardiograma facuta, cu un test de efort facut sa nu se puna un diagnostic daca el chiar exista. Iti recomand sa mergi din nou la un control medical. Cu pulsul cum stai? Nu prea exista metode "speciale" prin care sa rezolvi aceasta problema. Am inteles ca deja faci exercitii de respiratie. In plus, poti incerca ca in momentul in care simti acele batai accelerate sa apesi usor dar ferm pe globii oculari ( pe ochi ) cu degetele timp de 20-25 de secunde si sa vezi ce se intampla ( daca scapi pe moment de acele simptome). Totusi eu zic ca cel mai bine este sa mergi la un nou control medical cardiologic la alt medic si neaparat sa soliciti efectuarea unui test de efort pe langa EKG.

| Cortex explică:

Multumesc de raspuns, cu pulsul stau bine, acum o saptamana cand am donat sange mi s-a luat tensiunea si a fost bine, nu mai stiu cat a fost exact dar a fost bun rezultatul.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ma gandesc la ceva frumos. O calatorie pe care am facut-o, o melodie frumoasa, o carte frumoasa. Si nu ma mai gandesc la inima mea.
Incearca sa mergi la un psiholog, daca medicul a zis ca inima ta nu are nimic in neregula, dar tu continui sa simti ca e ceva in neregula, inseamna ca doar iti imaginezi, ca totul se petrece strict in mintea ta.

| francut a răspuns:

Poate duci o viata prea sanatoasa. Glumesc. Dar la 22 de ani, sanatos, de ce iei asa de multe vitamine?
Poate te culci obosit si pana se regleaza bataile, dureaza. Nu fa exercitii dupa amiaza si nici seara.
Incearca niste ceaiuri calmante, seara. Unul ar fi cel de tei.

| Cortex explică (pentru francut):

Vitamine iau cam o data la 3 luni pentru a-mi pastra starea de sanatate, pentru a preveni anumite disfunciuni ale organismului si pentru ca incerc orice sa-mi rezolv problema cu inima, in limita logicii, daca cineva imi zice sa mananc carne de camila ca m-ar ajuta nu pot sa-l ascult.Practic multe tehnici care ajuta inima, printre care dusul il fac doar cu apa rece de un an(si iarna).

| francut a răspuns (pentru Cortex):

Tocmai ieri am verificat medicamentele tatei. Si mi-a dat o idee: sa nu iei seara, medicamente/vitamine/sucuri/etc care te invioreaza. Si nici bai fierbinti. Asta poate da starile de care spui.