| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreun regim igieno-dietetic pentru fiere lenesa? CE alimente am voie sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu nu ai voie sa mananci grasimi animale (lapte gras, branza telemea, cascaval, unt, carne de porc nici chiar slaba), ai voie maxim doua oua pe saptamana fierte, toata mancarea trebuie sa fie fiarta sau inabusita, niciodata prajita, eventual facuta pe gratar dar valabil doar pentru carne foarte slaba (vitel, piept de pui, cod). Nu ai voie mezeluri, tocaturi, rantasuri.

7 răspunsuri:
| miriam a răspuns:

Elimina grasimile, prajelile, tocaturile si consuma ceaiuri naturale.

| sincclaire a răspuns:

De ce nu faci o vizita la medic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Pentru o fiere leneșă consumă ceaiuri amare: păpădie, citrice: grefuri.
Evită excesul de grasimi, zahăr, creme, maioneze, prăjeli, carnea grasă (porc, pește).
Consumă fructe și legume crude.
Poți găti carnea de pasăre slabă, pește slab, vită sub formă de fiert, fript, copt în staniol (cartofi, pește, etc.). Prăjeste păinea.
Evită ouăle preparate sub orice formă (crește nivelul colesterolului), ustoroi, ceapă, oțet, sucuri acidulate.
Sfat: mergi la medic pentru analize de sânge, ecograf abdominal și o dietă pe măsură.
Sănătate și o fiere harnică.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, si tare mult am nevoie de un regim pentru fiere lenesa, ma poate ajuta cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce trebuie sa mananci cand ti regim igienico dietetic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca elimini grasimile, bauturile acidulate, ouale, fasolea, mazarea, peste gras (ex. macrou), cafeaua, folosirea ceaiurilor cu mult zahar, teiul, nu ar trebui sa ramana decat niste gaze stomacale pentru maxim doua saptamani. De obicei la fierea lenesa, se foloseste Rowacolul. Regimul alimentar impreuna cu Rowacolul luat la masa de pranz, cu 30 de minute inainte de masa, ar trebui sa elimine aceasta boala. Sfatul meu este sa mergeti la medic pentru un consult pentru ca apendicele poate creea unele dintre aceste simptome. Deci: ecografie abdominala, analize la sange si consultul unui chirurg, pentru a elimina celelalte posibilitati de boala. Apendicitia, probleme stomacale, gaze intestinale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna de ceva vreme am greturi dimeneata inainte sa ma spal pe dinti sau in timpul zilei cand mananc ceva gras sau ceapa sau din astea in principal cred ca am probleme cu fierea desi pana acum nu am avut, puteam sa mananc orice ca nu aveam nimic, deci am greturi ameteli stari de oboseala si ma simt asa bolnava mai totimpul mi-am tot facut analize si imi spun ca sunt anemica, imi era teama s anul fie o tumoare pe creier sau alte chesti mai grave dar banuiesc ca daca era sa am ceva grav se vedea in analize nu? voi ce credeti am probleme cu fierea sau sunt simptomele altei boli? si daca am probleme cu fierea ce ar trebui sa fac?