| victor333 a întrebat:

Stiti vreun tratament pentru rinita cronica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ellamarin a răspuns:

Poti citi aici despre rinita cronica http://www.i-medic.ro/boli/rinita-alergica

| Cristina_4016 a răspuns:

In cazul rinitei acute, foloseste picaturi de nas de genul Rinofug, antihistaminice Romergan sau Claritine, vitamine si calciu.In cazul rinitei cronice Fedrocaina, Septazol sunt tot picaturi.Vitamine (A, B, C, D) preparate de calciu, fosfor, fier, alimentatie bogata in proteine (lapte, carne, oua), si exclude condimentele.

| bianca9422 a răspuns:

Buna victor!

nu nu stim, dar doctorul stie.
e o boala deci doctorul trebuie sa iti prescrie medicamente.

sanatatea ta e pe primul loc.

ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, eu tot am aceasta problema (e una foarte deranjanta, chinuitoare, stiu), dar posibil la noi cauzele sa fie diferite. Tratamente naturiste nu exista, ca rinita nu este problema de la baza, ci este doar un simptom.

In primul rand, incearca sa afli cu siguranta care e cauza (eu am incercat 2 ani s-o tratez si zero efect de asta ca medicii m-au diagnosticat nu tocmai corect). Daca ai rinita vasomotorie, si nu alergica, atunci cauzele pot fi (si toate pot fi tratate, te asigur): sinuzita, devierea septului nazal sau tensiunea intracraniana dereglata, stresul, depresia. Toate acestea pot avea ca efect secundar rinita vasomotorie, care de obicei mascheaza adevarata problema. Poti usor sa te adresezi unor medici ORL si/sau neurologi (de dorit la spitale private, ca in acestia de stat m-am... iertat eu) si sa-i rogi sa-ti faca o investigatie cat mai detaliata. Poti sa incerci si la acupunctura/reflexoterapie. Medicul meu mi-a zis ca de obicei trateaza foarte usor rinita vasomotorie, dar la mine nu a avut efect pentru ca am deviere de sept care se corecteaza doar prin operatie.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te sfatui sa iei medicamente la nimereala! In primul rand, pot sa faca mai rau (sa creieze dependenta atrofiind mucoasa nazala, de exemplu, sau sa strice stomacul) in al doilea rand, o sa dai o multime de bani pe experimente dubioase.

| ionutiacob25 a răspuns:

Buna Victor,

Incearca sa controlezi si stresul, este un factor decisiv in aceasta afectiune. Eu tocmai am postat un material pe blogul meu despre acest aspect. Cu siguranta iti va fi de folos: http://www.rinita-alergica.net/