| matrix100 a întrebat:

Stiu ca acum cateva sute de ani, poate si in prezent oamenii care sufereau de anumite boli faceau terapie cu lipitori care sug sangele. Daca un om are tensiune mare asta inseamna ca are prea mult sange in organism sau exista alta explicatie? Ar putea apela la terapie cu lipitori in loc sa ia pastile care sa-i scada tensiunea? Cine cunoaste mai multe informatii despre folosirea lipitorilor in sanatate este binevenit sa imparta cu noi aceste cunostinte. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipitorile nu se mai folosesc demult, deoarece exista risc de infectare din cauza mediului in care traiesc dar si din cauza contaminarii in prealabil cu sange infectat de la un alt animal sau om bolnav.

In schimb, exista un TAIETOR SUB LIMBA care are o procedura de eliminare din corp a sangelui "necurat", in urma careia se tensiunea arteriala revine la nromal si toxinele din corp sunt eliminate odata cu scurgerea de sange.
Taierea sub limba este o procedura aprobata si autorizata de Minsiterul Sanatatii din Romania.
http://cornelciobanu.blogspot.com/p/interviuri.html
https://www.mesagerulhunedorean.ro/......in-europa/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca un om are tensiune mare asta inseamna ca are prea mult sange in organism?
Nu.
La o tensiune foarte mare, care pune viața în primejdie, cu risc de AVC, medicii apelează uneori la extracție de sânge, pentru reducerea cantității de sănge din organism, ca procedură de urgență. dar în condiții septice, cu siringă cu act sterilizat.
Ar putea apela la terapie cu lipitori in loc sa ia pastile care sa i scada tensiunea?
Nu este indicat. Este o terapie arhaică, care are contraindicații. Te poți infecta grav Lipitori de unde iei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Ba se folosesc, iar riscul de infectare nu exista atita vreme cit totul se face intr-un mediu strict controlat. Ca eficienta acestui tratament e discutabila, asta e alta mincare de peste. https://hirudoterapie.ro/beneficiile-terapiei-cu-lipitori-medicinale/

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dta ai citit ce scrie pe acel site, câte inepții și aiureli?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Pai am zis ca eficienta e discutabila. Ce voiam sa subliniez e ca inca se practica. happy

| relian a răspuns:

Ar fi bun daca ai pune mana sa citesti si ceva util sau folositor, sau real decat povesti.Ai la indemana internetu,poti sa cauti sa vezi cei aia presiune sau tensiunea sangelui,iar daca ai fi cauta si ai fi citit sigur nu ai mai fi venit aici sa pui intrebarea asta aiurea.
Lipitorile sau mai simplu, ai putea tu sa scoti sange afara, asta nu rezova problema.
Cauta cei aia tensiune si dupa vino sa discutam. Iara daca citesti si nu pricepi, revino si iti explic asa babeste, dar macar sa spui, nu e nimic rusinos sa spui cand nu intelegi ceva.

| alina2k18 a răspuns:

Tu cred ca nu stii ce inseamna hipertensiune ARTERIALA laughing ca tensiune avem toti ca altfel am fi la 3m sub pamantwinking
Hai sa-i dam de la Wikipedia citirewinking
''Tensiunea arterială sau presiunea arterială este forța exercitată de sânge asupra unității de suprafață a arterelor. Inima, prin activitatea sa, întreține o diferență de presiune de-a lungul arborelui circulator. Presiunea are un maxim în aortă, iar pe măsură ce sângele se îndepartează de inimă, presiunea arterială scade, astfel că în venele din apropierea atriului drept ea este 0. Diferența de presiune permite circulația sângelui de la artere spre vene.''
Deci ce ziceai ca sa-i faca lipitorile omului? laughing)
Omul hipertensiv isi ia tratamentul recomandat de medic si nu il intrerupe si iti tine regimul igienico-dietetic.

| Cksihja a răspuns:

Lipitorile se folosesc în caz că există riscul de a se forma cheaguri de sânge. Adică dacă faci o operație și faci cheaguri de sânge atunci faci terapie cu lipitori în locul unde te-ai operat.
Există într-adevăr un surplus de sânge dar nu se dă la lipitori se donează.
Hipertensiunea are în general mai multe cauze cum ar fi colesterolul sau diabetul.

| Hdhdj a răspuns:

Tensiunea ridicata nu se datoreaza sângelui in cantități mari. Exista foarte multe motive pentru care poti avea tensiune. De exemplu stresul, nervii, colesterolul sau boli cardiovasculare. Pastilele de cele mai multe ori sunt recomandate de medicul ce a consultat pacientul cu această problemă. Asa ca cel mai bine ar fi sa nu apeleze la alte tratamente ce nu sunt prevăzute de către medic. Cat despre tratamentul cu lipitori nu cred ca va rezolva această problemă.