| Girly97 a întrebat:

Stiu ca medicii alergologi isi fac treaba dar daca as afla ca sunt alergica la praful de animale mi-ar spune sa scap de caine desi traiesc cu el de 8 ani si il iubesc prea mult ca sa il pot goni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

De fapt ai de ales între viața ta și animalul de companie preferat, lucru pe care nu ai cum să alegi. Singurul lucru pe care poți să îl faci, este o curățenie a casei mai des, o periere zilnică a animalului, tratament medical și încercați un contact fizic cu animalul de companie mai rar și încercați să nu mai atingeți blana cu fața. După 8 ani, a alunga animalul de companie preferat este o crimă pe care nu ați putea să o uitați niciodată. Nu, lăsați animalul de companie în familie, dar începeți o igienă mai strictă, o atingere mai atentă! Nu sacrificați animalul de companie preferat de dragul doctorilor!
Apoi, mai sunt medici de alergii, mergeți la alt medic, de asemenea, depinde în ce mediu lucrați.
Apropo, ca și curiozitate, dacă aveați alergie la animale, o aveați ca predispoziție, de la naștere. Aici, este posibil, datorită mediului de lucru, să aveți această problemă!
Dar, nu eliminați animalul de companie preferat, el nu are nici o vină!

| Girly97 explică (pentru romeo78):

Numai un om fara inima ar renunta la animalul sau de companie pentru folosul sau!

| romeo78 a răspuns (pentru Girly97):

Corect doamnă! Până se va stinge de bătrânețe nu alungați câinele! Niciodată nu vă veți ierta fapta!
Și, vorbesc în cunoștință de cauză, o alergie la animale, te naști cu ea! Ori în copilărie ați interacționat cu diverse animale și nu ați avut nimic!
Alergie este la polen, ambrozie, praf, chiar și la aromele din parfumurile de cameră, la orice emană un miros puternic, de la detergent, la parfumuri, produse de îngrijire personală.
Sunt o mie și una de cauze pentru o alergie, nu doar un suflet nevinovat!

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Asta e. Doctorul ti-a dat un sfat medical, tu esti cea care alege daca-l pune in practica sau nu.
Daca erau si alte posibilitati mai mult ca sigur intelegea si nu te sfatuia asta din prima. Se incerca ceva medicatie la inceput, etc. Asta este sa zic asa, ultima solutie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fa-ți testul alergologic. Daca este pozitiv la "blănuri si mătreață de animale" va trebui sa le indepartezi din preajma ta. Dar mai poate fi de vina si scamele de la locul de munca. Schimba-ti locul de munca. Am o verișoara care a lucrat in Timișoara la Filatura de Bumbac si după doar un an si ceva de zile a devenit alergica si a fost pensionata.

| WhiteLife a răspuns:

Nu trebuie să-l gonești. Da-l cuiva care are grija de câini și mai poate primi unul, sau unui copil care își dorește mult un câine. E frumos sa tii la animale, dar atunci când asta îți face ție rău, cred că dacă le-ai explica sa înțeleagă ar pleca cu drag tocmai pentru că țin la tine big grin

| Digikey a răspuns:

Ai citit povestea cu drobul de sare a lui Ion Creanga?