| Minipoc1 a întrebat:

Stiu ca nu este o intrebare, sau ceva interesant de discutat dar simțeam nevoia sa las un mesaj de adio. Da, m-am hotarat dupa multe încercări nereușite o sa fac acest mare pas. In aceasta seara o sa se termine toata suferinta si depresia mea. Sper doar ca imi va fi găsit corpul pentru a avea parte de o înmormântare???? stiu ca multa lume ma va acuza de această decizie dar pur si simplu nu mai pot sa rezist, ma simt atat de obosită...simt ca nu am niciun rost pe această lume. Nimeni nu ma vrea, nici macar familia, de prieteni nu mai zic. Poate sunt multe persoane în situația mea doar ca poate ele nu s-au gândit că prin moarte e posibil sa te simti mai linistit. Stiu ca la 22 de ani sunt inca mică si ca am tot viitorul înainte, am auzit fraza asta destul de des dar eu nu mai visez la viitor de mult. Cică "toată lumea te iubeste când esti mort" poate asa voi avea parte de putina afectiune. Nu vreau sa ma compatimeasca nimeni, nu vreau sa-i fie mila nimănui de mine. Eu am ales sa dispar din această lume. M-am săturat să zâmbesc fals si sa spun ca sunt bine iar lumea sa ma creada. Dacă m-ar fi cunoscut cineva cu adevărat si-ar fi dat seama ce întuneric e in sufletul meu. Eu nu ma sinucid...indiferenta voastră ma omoara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asa e depresia, te face sa crezi ca nimic nu mai are rost in viata dar dupa ce tratezi aceasta depresie iti dai seama ca ai fost un fraier ca ai crezut ca nu mai poti zambi si te bucura de viata niciodata. Asta e adevarul, depresia se trateaza, cat despre oameni, nu are cum sa nu existe cineva care nu te iubeste.
Si sa iti spun ceva: toata lumea are probleme, mai mici sau mai mari, de asta nimeni nu prea mai are timp sa se gandeasca si la problemele celorlalti, nu trebuie sa o iei personal, daca tu nu spui oamenii nu vor observa ca te framanta ceva.

| anonimg a răspuns:

Tocmai de aceea Dumnezeu ne îndeamnă să privim la El. Pentru că oamenii nu sunt întotdeauna cu noi, dar Dumnezeu este. Oamenii își schimbă sentimentele unii față de alții, dar chiar și atunci când greșim Dumnezeu nu ne iubește mai puțin, ci El spune: "Unde s-a înmulțit păcatul acolo harul (mila divină) s-a înmulțit și mai mult."
Noi niciodată nu trebuie să căutăm dragostea la oameni. Niciodată. Este ca și cum ne-am sprijini într-o trestie: ori se rupe cu noi, ori ne înțepăm în ea. Așa se întâmplă când căutăm să ne sprijinim pe oameni căutând suportul lor sentimental.
Deci dacă Dumnezeu spune că ne iubește, păi atunci așa este, indiferent dacă noi ne schimbăm față de El. Dar El nu Se poate schimba față de noi.
Tu ai ajuns la vârsta în care trebuie să cauți să cunoști pe Dumnezeu. Era obligația părinților să educe copii și în privința aceasta. Părinții care nu și-au educat copii ca să cunoască pe Dumnezeu și să se încreadă în Dumnezeu vor cădea sub pedeapsa și vor pierde viața veșnică din pricina neglijenței.
Astăzi este sâmbătă. De la ora 9:00 dimineața găsești deschisă biserica adventistă de ziua a șaptea din localitatea ta. Imbraca-te cu ce ai tu mai potrivit pentru biserică și mergi la biserica aceasta. Îți spun că acolo vei găsi tot ce ai nevoie și nu vei mai dori să mai pleci. Astăzi nu ai nevoie de nimic altceva decât să mergi la biserica adventistă.
Și dacă se va găsi vreun user pe aici să încurce planurile divine, atunci și Dumnezeu să-i încurce planurile acestuia.
Cât despre tine, ca pe o soră te sfătuiesc: pregătește-te să mergi la biserica adventistă. Dacă simți nevoia de sfat, de consiliere, cere lucrul acesta și îți va fi dat fără bani și fără plată.

| Donsavas a răspuns:

Draga mea,Nu face asta! Vei avea un sfârșit cu siguranta dar nu alege sa grăbești moartea fiindca doar tu te vei chinui in ghearele morții. Sufletul nu exista! Din pacate,Nu te vei duce nicăieri. Tot ce faci este sa ti mutilezi trupul si asta pentru ca nu mai stii cum sa te comporți,cum sa trăiești. Nu e o problema, timpul ne invata si asta. Cum ai spus si tu, esti inca mica. Familia nu te va iubi după moarte fiindca atunci nu mai are ce sa iubească. Nu trai cu speranța asta.
Prieteni poti avea la orice varsta. Iubitul care sa te aprecieze este undeva in lume dar tu nu il cauti, tu il astepti in zadar. Linistea de care tu scrii este doar o stare generată de niste chimicale din capul tau. Niste antidepresive te pot calma, iti pot reda starea de bine. Ai incredere! Consulta un psihiatru! Depresia este o boala si se poate vindeca. Vei duce o viață cat se poate de buna după.

| kepler22b a răspuns:

Ok. Lasa l pe Dumnezeu in pace ca nu te ajuta cu nimic. Ai mai multe sanse sa devii mai țacanita. Incearca sa vezi ce anume vrei tu de la viata, si concentreaza te pe acel lucru. Nu are rost sa faci asa ceva. Esti o persoana unica si minunata?