Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Stiu cat de absurd pare,stiu ca imi veți spune ca ceea ce vreau eu e imposibil, insa e posibil sa slabesti intr-un timp acceptabil cel putin 10 kg cu o dieta care sa contina zilnic 2000-2200 de kcalorii. Apropo,sunt fata, am 14 ani 1.72 înălțime si 69 de kg(ma simt obeza pentru varsta mea).

Poate o sa imi spuneti ca nu am cum sa slabesc daca mananc 2200 de kcalorii pe zi, insa am spus ca am 14 ani,deci stau cu ai mei,iar mama gateate EXTREM de mult și ma OBLIGA sa mananc tot, in special seara(cel putin 1000 kcalorii). Uneori,aproape ca mi se face si rau de la cat ma pune ea sa mananc.

De obicei,o zi normala decurge cam asa pentru mine:

Ma scol la oraa 8, mananc de dimineața (nu mai mult de 200 de kcalorii),dupa care pe la 1, mănânc de pranz cam 500-600 de kcalorii(la pranz am avantajul ca am ore de la 14.00 la 20.00 si ea e la serviciu,deci nu stie ce fac.
Când ajung acasa, imi iau ceva sa mananc (nu mai mult de 200 kcalorii) si ma bucur ca "stau bine cu mesele",dar o vad pe mama chemandu-ma sa halesc o portie gigantica de paste /altceva hipercaloric+o ciorba, iar mie nu imi place sa mananc seara.

Ce as putea face ca sa slabesc si ajung macar la 56 de kg. Nu imi spuneti sa vorbesc cu ea,deoarece noi doua nu avem o relație foarte buna si nu ma simt in largul meu cand ii spun ceva,pentru ca acea informație va ajunge in cel mai scurt timp posibil la toata familie (tata,frate,matusi,unchi,vrude indepartate, pisici etc) si prefer sa imi tin problemele pentru mine.

Ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AntrenorDeUmor a răspuns:

Inteleg de la tine ca stii cat ai nevoie sa mananci dar esti obligata de parinti sa mananci mai mult si cand iti este neprielnic.

Practic aici avem de actionat la parinti, tu esti ok si pot scadea in greutate natural.

Mai jos iti voi da detalii scurte nutritioniste si iti dau o strategie de a-ti atinge scopurile.

Mesele se iau de 3 ori pe zi, cat mai regulat (pe la ceeasi ora) iar masa de seara este cel tarziu la ora 19.
Intre mese manca cateva fructe: recomandat 1-2 mere (ex: pe la ora 11, unul doua pe la 15:30). Ideea este de a lasa corpul sa digere mancarea aprox doua ore dupa masa, apoi mananci fructe - astfel vitaminele fructelor sunt asimilate mult mai bine
Cat mai putine prajeli spre deloc, fara mezeluri sau mancare semipreparata din comert.
Cat mai multa verdeata
Consuma preparate proaspete, ciorbe si mancaruri de maxim 2 hai 3 zile.
Dulciuri din preparate de casa si din fructe: prajitura de casa, curmale, banane miere. Pentru a slabi scazi maxim consumul de zahar (din dulciuri din magazin si acasa, ceai, cafea etc)

Strategia:
Invata si compara aceste sfaturi nutritioniste cu persoane care au EXPERIENTA nutritionala, sunt multe care isi dau cu parerea.
Parintele te vede mic si va asculta de cineva la fel de mare ca si ea/el asa ca ai nevoie de ajutor din exterior. Parintele are nevoie de educatie si va asculta de cineva pe care il vede mai intelept decat ea/el.
Vezi in cine are incredere mama ta si incepe discutii despre nutritie cu acea persoana. Fa referire la un nutritionist cu care ai discutat, unul recunoscut (este credibil si da greutate sfaturilor nutritionale), eventual provoaca-i la un dialog ci cere sa o implice si pe mama ta.
Aplica tactul si diplomatia cu mama ta, evita sa spui ce face gresit SI, intotdeauna, spune ce/CUM AR FI BINE sa se intample "conform sfaturilor nutritioniste".
Evita sa spui cum esti si pune accentul pe cauza/efect: "uite ce spune x, y, si uite ca MANANC FOARTE MULT si ma ingras"

Daca vrei o lista nutritionala pentru slabit si o viata sanatoasa, testata de mine si foarte ok, scrie-mi privat si iti trimit. Asta este pentru tine, din experienta iti spun, mama ta va refuza aceasta lista, va accepta una doar de la o persoana pe care o apreciaza si are incredere.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Super dulce.hee hee Te înţeleg.

Încearcă să te impui! Spui că NU... vrei să mănânci, să devii obeză, aia, aia şi gata. Dacă de înţeles, nu ai cum să te înţelegi cu ea, rezolvă problema mai rebel, că oricum n-are ce să-ţi facă. Doar nu o să te indope cu forţa (cum fac cu gâştele unii, pentru a le îmbolnăvi şi a le mări ficatul şi a-l hăli după).

| InVisible99 a răspuns:

Nu e o problema doar ingrasatul, dar nu e nici sanatos sa mananci asa mult si orice fel de mancare seara. imbina sportul cu o alimentatie sanatoasa si echilibrata, mai ales ca vine caldura iti va usura "munca". nu esti obeza la inaltimea si greutatea aia, dar intr-adevar mancatul seara te poate afecta. Vorbeste cu ea si impune-te, chiar daca afla tot neamul, va fi macar unul care iti va da dreptate in fata ei. Si pana la urma nu conteaza ce zic altii, conteaza ce vrei tu si cum te simti tu mai bine happy

| Donsavas a răspuns:

E recomandat ca la atatea calorii sa si faci sport pe masura! Ce zici sa o lasi pe mama ta sa se ocupe de mancare si portiile/mesele pe care ti le ofera iar tu sa te ocupi de caloriile tale,facand sport pe masura? E greu,nu? Afla ca da! E greu sa faci sport de performanta! big grin
Nu e greu sa te si intreti,daca totusi iti doresti asta! Nu e asa de usor ca atunci cand bagi pe gura,dar,ce sa-ti fac! te preocupa sanatatea ta, nu? Atunci, daca tot mananci atat, asigura-te ca si elimini/arzi caloriile pe care le ai! Dormi putin mai tarziu, pe la ora 23. Dimineata, cauta sa alergi pe stomacul gol! Mananca de la 9-10 daca tot ai orele de la 14-20 PM. Intr-o ora,poti alerga suficient incat sa scapi de grasimea de pe corpul tau! In special acum,in perioada asta,cat mai e frig! Profita de vremea rece,te va ajuta foarte mult! Cam atat de pot sfatui, a da, bea apa si nu te stresa. Bea apa dupa masa. Cauta eventual sa faci un sport care sa iti faca placere si sa te regulezi. Ideea este sa nu te stresezi, in primul rand pentru ca altfel nu are cum sa-ti fie bine, orice ar fi! Sanatate!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

In primul rand, din fericire, nu esti obeza nici macar supraponderala, ai un indice de masa corporala (IMC/BMI) de 23.32 care este cat se poate de normal. Cu un regim alimentar ca asta e imposibil sa slabesti, doar te vei mentine. Daca nu ti-e foame seara e foarte bine, mananca de toate doar cantitate mai mica, atat cat sa nu-ti fie foame. Daca faci si miscare, in timp poti pierde cateva kg. 56 kg mi se pare un obiectiv mult prea ambitios mai ales daca n-ai fost slaba niciodata, mult mai realist ar fi sa-ti propui sa slabesti 5 kg iar daca reusesti sa mai continui cu alte 5. Eu as zice ca ai premise bune, mie seara mi-e foame groaznic si chiar daca ma mentin la 72-73 kg sunt clar supraponderala (am 1.70) doar ca imi lipseste vointa. Mult succes!

| Ara997 a răspuns:

Poate nu a avut mancare cand a fost tanara, a prins poate o perioada grea si acum "compenseaza " hranindu-te pe tine...
roag-o sa -ti lase mancarea consistenta pe dimineata ca atunci ti-e foame si ai nev. de calorii, dupa care dimineata... vezi tu cum faci...

| nugasescusernameliber a răspuns:

Trebuie sa-i spui ceva, nu se poate sa slabesti cat timp seara mananci cat 2 oameni. Unde mai consumi acele calorii? Eventual fa sport dupa masa de seara, cam greu totusi cu stomacul asa plin.
Sau explica-i ca ti-e rau, cert este ca nu poti avea si o cina copioasa si kg pierdute. mananca doar ciorba si carne. fara garnitura, mai ales seara evita pastele, cartofii, orezul, painea, zaharul!

| Catalin77945 a răspuns:

In 3 luni, poti, dar doar intr-un interval mai mare, eu am slabit de la 74 la 63.

| AdriStefi13 a răspuns:

Du-te la un doctor nutritionist in general trebuie sa fie unul la spitalul de copi din orasul tau

| elisaaa a răspuns:

Buna, n-am aceasta problema insa stiu pe cineva care a avut. stiu ca pare stupid insa persoana de care iti vorbesc avea in jur de 120 de kg si a ajuns la 45.
Una din recomandariile ei ar fi o lingurita de otet dimineata, iar apoi masa injumatatiita fara a renunta la poftele care iti zapacesc papilele gustative.
Sper sa te ajute raspunsul meu happy.

| DiannaM94 a răspuns:

Dacă ai 14 ani înseamnă că ești la o școală, dacă ești la o școală publică automat există o echipă de ceva, orice îți place!
Fă sport și contratacă caloriile în plus!
Mănâncă sănătos dimineața și la prânz, bea multă apă și fă un sport!
Poți să alergi acum că vine căldura și dacă ai unde, poți să ieși cu rolele, să intri într-o echipă de handbal, tenis, fotbal feminin. Orice îți face plăcere!

| Marin_Alin_1996 a răspuns:

Recomand sport.
Alearga dupa ce iesi de la scoala macar 30 min. Dimineata cum te trezesti, fa o incalzire.
Poti sa faci chiar exercitii acasa 30-40 min cand ai timp liber. intr-o zi antrenezi picioarele, in alta zi abdomenul, bratele, spatele. Cauta tutoriale pe Youtube.
Succes!