| nena78 a întrebat:

Sufar de anexietate, stie cineva cum sa scapa de asa ceva? adica cind ma enervez ma apasa in piept, si lesin pentru maxim 5 min.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la medic, asta nu e anxietate. Anxietatea inseamna teama fara motiv, de exemplu sa simti brusc ca ti-e frica, intr-un moment oarecare, cand nu esti nervoasa sau suparata sau speriata.

| Krina a răspuns:

Pai tu nu suferi de anxietate.
Ceea ce ai tu se manisfesta pe fond psihic, iar o prima solutie ar fi sa incerci sa nu te mai enervezi.
Poti incerca sa pui cateva lingurite de zahar intr-n pahar cu apa, apoi sa-l bei in momentele cand simti ca te enervezi. Dar cu lesinatul nu-i de glumit.Ar trebui sa te duci la un medic sa-ti spuna exact ce ai si sa faci un tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poate fi vorba despre o depresie!
Mergi la un medic psihiatru pentru investigații și tratament asta pentru nervozitate, iar pentru leșin și dureri în piept consultă un medic internist și unul cardiolog.
Pa, pa.

| nena78 explică:

Problema este ca am fost la medic, am facut analize si diagnosticul a fost anexietate.mai mult, mi-au dat un tratament care ii da stari de somnolenta si ameteli, iar acum cand iau tratamentul timp de 1 ora nu ma ridic din pat de teama sa nu cad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nena, probabil ca iei betablocanti, care iti scad brusc tensiunea, mergi din nou la doctor si explica ce se intampla, poate iti schimba doza.cat despre lesinat-te hiper ventilezi, trebuie sa te controlezi si sa incerci sa te calmezi si sa controlezi inspiratia si expiratia, creierul este prea oxigenat si de aceea lesini.incearca si fa un dus cu apa la temp corpului(nu fierbinte). controleaza gandirea, trebuie sa iti spui ca nu este nimic grav si ca totul o sa treaca, nu este o afectiune organica. mergi la plimbari, in natura cu prietenii, gaseste sa iti faci ceva de lucru cand incepi sa ai stari de nervozitate.controleaza situatia, esti singura care o poate face-poti singura, fii tare si nu te lasa influentata de nimeni si nimic, incearca sa elimini tot ce iti poate face rau, tot ce te poate influenta negativ, cauta compania prietenilor cu care te simti bine.ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca dr ti-a explicat care sunt efectele adverse ale medicamentelor pe care ti le-a recomandat. Oricum, cand mergi la primul control ii spui si se rezolva, ori ti le schimba ori iti modifica doza.
Dureaza un timp, oricum, pana te obisnuiesti cu ele, nu te speria din prima.Medicatia psihiatrica nu e precum antibioticul, sa aiba efect de la prima doza. Ai rabdare, si lucrurile se vor rezolva.

| irynna a răspuns:

Daca te simti rau dupa tratament, intrerupe, nu mai lua nimic, mergi din nou la medic si spune-i ce stari ai, daca este normal sa te simti asa.in felul acesta iti va schimba tratamentul si iti va da ceva mai usor de suportat

| carmenzo a răspuns:

Uite ce e! eu am avut o depresie puternica vara trecuta si am fost la psihiatru... ceea ce iti recomand si tie...si chiar nu cred ca nu ai ceva lipsa de calciu sau vitamine, in fine...ar trebui sa mergi iar pentru ca nu e normal.in timp o sa ti se dezvolte o adevarata stare de axientate, depresie si asta e pe fon phsihic. du-te de 100 de ori si doreste-ti sa te faci bine! vei reusi...ai ceva probleme mari de sanatate sau altele? sau de ce faci crizele alea? te pup si iti doresc sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un psihiatru asa am fost si eu 4 ani. acum sint super bine.iti doresc multa sanatate