| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de fobie sociala de 3 luni, ma afecteaza asta daca vreau sa dau de permis cat. B?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

Nu stiu daca te afecteaza in procesul de obtinere al permisului dar ai grija sa nu te afecteze personal in trafic, ceea ce ar fi grav. Oricum o sa te vada instructorul ca ai probleme. Totusi, mare grija, pentru ca ei vor sa treaca pe aproape oricine pentru bani. Sa nu cumva sa te trezesti la oras ca politistul din dreapta ta iti spune in 2 minute sa te intorci la locul de plecare si sa faci scoala degeaba.

| StefanDrg a răspuns (pentru TCosminn):

Ai dreptate, dar doctorul mi-a zis ca nu este niciun fel de problema, ca pot sa il iau dar depinde doar de mine, nu stiu ce sa fac sa dau de permis sau nu, cu fobia asta... Sunt confuz

| TCosminn a răspuns (pentru StefanDrg):

Eu zic sa mergi si dai. iti iei instructor, vezi cum te descurci la legislatie, dupa prima ora de condus vei stii ce si cum. Vezi ca ai posibilitatea ca la inceputul scolii sa achiti doar o anumita parte din suma. Asta ca idee in cazul in care tu, dupa prima ora n-ai nicio sansa sa conduci, nu mai achiti restul de suma si renunti la scoala.

| StefanDrg a răspuns (pentru TCosminn):

Am sa tin cont de sfatul tau, mersi

| TCosminn a răspuns (pentru StefanDrg):

Pentru putin. Oricand. Sa tii mereu capul sus si nu te teme. Mult succes iti doresc!

| StefanDrg a răspuns (pentru TCosminn):

Multumesc! happy La fel si tie

| TCosminn a răspuns (pentru StefanDrg):

Iti multumesc si eu! happy

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intreaba-ti medicul de familie sau un psiholog!--- este important pentru tine sa ai parerea unui specialist inainte de a incepe scoala de soferi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are de ce sa te afecteze, in masina nu esti in multime.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa te afecteze doar daca fobia ta e atat de accentuata incat sa-ti fie frica sa vorbesti cu instructorul si sa nu te poti concentra la orele de condus si examen, in rest nu te afecteaza.
Ar trebui sa vezi oricum un psiholog ca sa rezolvi asta, e mai bine pentru tine, mereu esti inconjurat de oameni, la scoala, la munca, si o sa-ti fie destul de greu sa te adaptezi si sa te poti concentra cu fobie sociala, asa ca ar trebui sa vorbesti cu un psiholog.
Multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat