| topcat a întrebat:

Sufar de sociofobie(sau anxietate sociala). Asta imi afecteaza foarte mult viata sociala, care aproape ca e inexistenta. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Lipsa de incredere in tine, te tine departe de societate si trebuie sa-ti clarifici mai intai acest lucru. De ce nu esti increzator in fortele tale, sunt convinsa ca ai multe de oferit si vei gasi persoane asemenea tie, cu care vei putea comunica. Nu te cataloga deja ca suferi de vreo afectiune, pentru ca sunt convinsa ca acest lucru nu este adevarat. Este posibil ca esti o persoana timida, nu ai prea multi prieteni, ori deloc si atunci nu prea ai cu cine sa socielizezi chiar daca ai vrea. Nu ne-ai informat insa ce varsta ai si cum se explica ca nu iesi in societate. Daca esti elev, student trebuie sa mergi la scoala/facultate, daca esti mai mare mergi la serviciu si asta inseamna ca nu esti singur, trebuie sa-ti acorzi o sansa si sa incepi prin a-ti spune ca si tu, ca si alti oameni, nu ai probleme de socializare, pentru ca sunt convinsa ca si tu ai multe calitati de care ar putea fi interesati altii de aceiasi varsta cu tine si chiar mai mari.
Intelege ca nici tu nu esti perfect, asa cum nu sunt nici alti oameni de pe Terra asa ca, de ce sa ai tu complexe?
Un inceput bun este faptul ca, ai inceput sa navighezi pe TPU ca, ai avut incredere in site-ul nostru si ca, ne-ai comunicat oful tau. Sper ca prin raspunsurile primite, vei considera ca si tu esti la fel cu noi si poti sa ne spui parerea ta, poti raspunde si tu la problemele ridicate de alti useri si asa deja, incepi sa socializezi, fara probleme si iti vei gasi si prieteni virtuali, lucru care este promitator.
Eu te consider deja un prieten si-ti acord sansa de a te vindeca, ce zici accepti?
Mult noroc, sa fii sanatos si sa dovedesti ca poti sa fii asa cum iti doresti, pentru ca ai toate calitatile necesare.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Ai putea iesi la o cafea cu mine. Pe bune laughing
Daca nu, integreaza-te in mediul unei organizatii de tineret, fii voluntar, mergi la cursuri la care asociatia respectiva te poate trimite, e super. Da-mi un PM cu adresa ta de mail sa-ti trimit o chestie ce te-ar putea ajuta.

| premamotion a răspuns:

Ce te face sa ai aceasta teama? Care este parerea ta despre persoane? Pune-ti intrebari...

| mikilaina a răspuns:

In primul rand citeste articolul urmator http://www.topexperti.ro/......nicare_724 Apoi, daca ai nevoie de sfaturi, sugestii adreseaza o intrebare psihologului. Sub indrumarea unui psiholog vei reusi sa iti imbunatatesti viata sociala si implicit calitatea vietii. Fruntea sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la un psiholog, el este singurul care te poate ajuta cu o terapie de specialitate ca să treci peste acest efect negativ la vieţii tale.
Numai bine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Socializarea virtuala este un bun remediu, folositi si microfonul pe messenger, va va da curaj, suferintele din copilarie de pe urma comportamentului parintilor se resimt pana tarziu. Faceti-va prietena o persoana cu acelasi handicap ca al dv, mergeti in cercuri restranse unde puteti sa comunicati usor, nici o timiditate nu are remedii.Si aici mai multe subiecte, vad ca ati avut curajul sa postati, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti fata vreau enorm sa te cunosc. Mie viata aia imi place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci te descurci si singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Am si eu aceeasi problema, doar ca mie mi se face rau(ametesc) la gandul ca as putea lesina in orice moment, iar cel mai groaznic e atunci cand sunt intr-un supermarket sau pe strada singura.Imi infrang teama gandindu-ma ca daca mi se intampla acest lucru o sa se gaseasca cineva sa ma ridice sau sa cheme o salvare, ceva. E foarte neplacut sa ai asa ceva.Recomand tuturor celor care sufera de asa ceva, sa-si repete tot timpul ca indiferent ce li se va intampla, chiar daca sunt singuri undeva, se va gasi intotdeauna cineva sa-i ajute si sa-i inteleaga.Succes.Georgya

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sufar de aceasta boala de cand ma stiu, este foarte avansata. Acum am 22 de ani si sunt din Timisoara. Cine trece prin asta sau cine vrea doar sa vorbim, id-ul meu de mess este: anonimdesigur2008@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stie cineva unde se poate face terapie de grup pentru pers care sufera de sociofobie? A incercat cineva metoda asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Daca tu chiar vrei sa te tratezi de aceasta boala, exista doua forumuri mai importante pe care eu le cunosc si anume socialphobiaworld si SAS (social anxiety suport). Pe mine m-au ajutat f mult. Stiu ca nu e totul ok doar daca vorbim despre asta sau doar auzind sfaturi: ai mai multa incredere in tine, nu mai pune pret pe ce gandesc altii despre tine etc, dar acestea te pot ajuta sa iti dai seama care metoda de tratament e mai buna pentru tine. Sfaturile merg doar daca esti timid, nu daca ai sociofobie. Trebuie sa iti "reprogramezi" creierul sa gandeasca altfel in anumite situatii. Personal cred ca in Romania se cunosc prea putine lucruri despre asta si marea majoritate a psihoterapeutilor mai mult te incurca decat sa te ajute pentru ca sunt f putin care chiar stiu cum sa trateze sociofobia, majoritatea vb despre copilaria ta degeaba si stiu doar teorie. Nu am ceva importiva lor, fiecare foloseste metoda care merge pentru el. Alt lucru f important: un site http://www.anxietynetwork.com/spwhat.html. Acolo au un program de 20 de casete f folositoare si o carte. Bineinteles ca ele costa, dar cu putin ajutor de la prietenul nostru Google le gasesti pe net. Daca nu le gasesti imi poti lasa un sa ti le dau eu. Toate cele bune!

| remsid a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut,ma poti ajuta cum sa gasesc cartea si cele 20 de casete, multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! nu e bine totusi sa te ascunzi in spatele unui diagnostic, sa te "handicapezi", fie ca ti l-ai dat tu sau un psihoterapeut. Poate esti doar timid sau poate aceasta teama se manifesta numai in anumite imprejurari, de ex doar la serviciu in cazul unora, in rest pot duce o viata normala. Trebuie sa gasesti o solutie sa schimbi treptat vechile ganduri. Persoana care a scris inaintea mea are dreptate, e o solutie f buna cu acele cd-uri. Am inceput si eu sa le ascult, sunt f interesante. Se pare ca in Romania nu prea sunt persoane care au sociofobie, ori se ascund si nu le-am gasit eu. Id-ul meu este social.hope. poate facem schimb de opinii. e valabil si pentru oricine altcineva care vrea sa poarte o discutie despre asta. eu de exemplu nu am cu cine vb despre aceasta problema... se pare ca altii nu pot intelege, chiar daca incearca. nu sunt de specialitate, sunt doar o persoana care incearca sa treaca peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel daca vrei da-mi di tau si putem discutahappy eu te-as intelege perfecthappy

| topcat explică:

@SoftCristi sunt inca la liceu, ultimul an. Din pacate nu prea stiu organizatii de tineret, doar la facultate. Ma gandeam sa fac niste cursuri, orice, doar sa imi mai ocup timpul si poate sa cunosc persoane noi.

| topcat explică:

@harciog, nu sunt fata happy e mai rau ca sunt baiat.

| anonimdesigur a răspuns:

Buna! Am 23 de ani, sunt din tm si am fobie sociala, daca e cineva din tm si are fobie sa ma contacteze pe adresa de mail sau messenger : anonimdesigur2008@yahoo.com

| stardustinmyeyes a răspuns:

Pot doar sa-ti spun de ce ai avea nevoie: de oameni care sa te faca sa realizezi ca esti important, la fel sau mai bun decat altii, de personae care sa iti dea atentia de care ai nevoie. Iar pentru asta... trebuie sa ai foarte mult noroc sa-i gasesti sau mai bine spus sa te gaseasca ei pe tine (la mine a mers). Ideea care m-a ajutat pe mine a fost aceea ca nu trebuie sa socializez in grupuri foarte mari o data(m-am inscris in ceea ce numea cineva mai jos "organizatie de tineret" si am plecat intr-o aplicatie, unde m-am trezit singura in mijlocul a 100 de oameni pe care nu-i cunosteam. Paradoxal, m-am simtit mult mai singura intre ei decat intre 5 persoane, de exemplu. Si imi era atat de frica incat m-am dus intr-un colt, departe de ei si m-am rugat sa se termine totul mai repede. A fost una din cele mai groaznice experiente, daca venea cineva la mine eram sigura ca o face din mila, ceea ce era foarte frustrant.) De aceea te sfatuiesc sa nu faci prostia de a te inscrie singur intr-o asemenea organizatie. Ideea este foarte buna, dar numai in anumite conditii - gaseste-ti un cunoscut macar, sa fii sigur ca nu se va amplifica si mai mult totul odata ajuns acolo. Si apoi ia-o incet…. Sper ca va functiona si la tine  Deocamdata inteleg ca esti clasa a12a, profita de faptul ca nu esti obligat sa faci parte din "societate", sa pierzi vremea socializand (eu cel putin asa vedeam problema atunci, sau mai bine spus asa mi-am impus sa o vad). Stai si invata, sa ajungi la o facultate buna, intr-un oras mare (in cazul in care nu locuiesti deja intr-unul, desi daca spui ca nu ai auzit de nici o organizatie, probabil ca nu) si cu siguranta vei intalni (a se citi "trece pe langa") multi oameni, cu unii vei fi obligat sa interactionezi. Vor fi printre ei unii care "te vor citi", unii ca tine, ca mine si nu numai (nu stiu unde citeam ca e a3a tulburare ca frecventa dupa depresie si alcoholism). Sper ca te-am putut ajuta macar un pic si, daca ai nevoie de ceva, poti apela intotdeauna la mine.
Numai bine.

@ harciog: Nu ai vrea sa afli cum este "viata aia". Crede-ma pe cuvant.

| EugeNNio a răspuns (pentru stardustinmyeyes):

Foarte frumos zis sturdust!happy