| codpenal2018 a întrebat:

Sunt accidentat de la karate (Un pumn scăpat mai tare de cât era cazul, fix in coastebig grin ) mă dor coastele și am fost ieri la medic m-a consulatat și a spus că nu am fractură sau ceva (Zilele trecute de durere am stat la pat 2zile ), dar mă doare foarte tare și dimineață când m-am rotit intr-o poziție a pocnit ceva și mă doare și mai tare, să merg la privat?laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Leziuni ale cutiei toracice(fie ruperea, fie fisurarea unuia sau a mai multor oase care formeaza cutia toracica)se vindeca greu(apox.6 saptamani) tocmai pentru motivul ca aceasta este tot timpul in miscare(miscarile normale de inspiratie si expiratie ). Daca durerile sunt mari, medicul iti poate recomanda, in functie de varsta, un tratament pentru scaderea intensitatii durerii. Intensitatea durerii se poate diminua si fara pilule, doar cu compresele cu gheata aplicate pe locul dureros.
Asadar, nu cred ca este cazul sa cheltui la un cabinet privat decat daca ai nevoie de o recomandare pentru tratamentul medicamentos al durerii.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci sport de lupte, atunci nu numai tu dai, dar deseori si primesti lovituri. Unele sunt chiar dureroase.
Rolul si rostul antrenamentelor este tocmai sa te obisnuiesti cu asemenea momente si sa te sti feri de lovituri neplacute, dureroase... happy

Cu timpul te vei cali si vei invata si miscarile de evitare de la asemenea lovituri, doar trebuie sa te antrenezi serios, fara sa renunti dupa primele lovituri primite.

| HadesSs a răspuns:

N-ai nimic te calesti si tu laughing

| Anonim9114562123 a răspuns:

Sincer, daca nu este insuportabil eu nu m-as duce decât mâine dar dacă vrei sa fii sigur ca te faci bine repede, de ce nu?

| AnonImOO000 a răspuns:

Pai tu ce crezi? normal laughing