| Robeeert1 a întrebat:

Sunt asigurat medical, (elev peste 18 ani) dar nu am cardul de sănătate emis (am verificat pe site-ul CNAS). Stau in București, dar am reședința in alt oraș, acolo am și medicul de familie. Ar trebui să ajung la un oncolog cât de curând și nu pot ajunge în orașul in care am MF deoarece e departe. Nu am fost niciodată la medic și sunt pe cont propriu. Pot să primesc cardul de sănătate in București și pot să mă mut aici la alt medic? Am suspiciuni de cancer de la o gâlmă. Se poate rezolva și altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Nu stiu daca te poti muta tu neavand domiciliul in Bucuresti dar nu are legatura cu primirea cardului, ala se primeste cand e emis si e trimis la adresa din BULETIN.
Printezi ce zice CNAS cum ca nu e emis cardul cand te duci la medic, stiu si medicii de problema asta, oricum te verifica dupa CNP sa vada daca esti asigurat.
Nu e vina ta, eu am primit cardul dupa multi ani.
Oricum nu te duci tu la oncolog ca ai o galma, decide medicul de familie unde sa te duci.