| ariciulo a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani 1.72 inaltime si 70 kg am facut arte martiale dar dupa m-am lasat. Vreau sa ma apuc de sala dar acasa, aparatele nu sunt o problema vreau sa stiu daca e indicat si daca da dati-mi va rog un program de antrenament pentru incepatori. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| anxiousschizoid a răspuns:

Dacă îţi este frică că nu o să mai creşti în înălţime, atunci nu ai de ce să-ţi faci griji, nu se va întâmpla aşa ceva. Singura grijă pe care ar trebui să o ai e să nu-ţi răneşti articulaţiile, mai întâi ar fi bine să înveţi cum să execuţi corect exerciţiile, folosind greutăţi mici. Citeşte aici http://scoobysworkshop.com/teenworkout.htm şi aici http://scoobysworkshop.com/MythStuntGrowth.htm vei găsi inclusiv un program de antrenament, plus un filmuleţ care explică totul.
Dar înainte să te apuci de sală, dacă ai unde, încercă să practici şi MMA, poate te va atrage mai mult.

| ariciulo explică:

Salut am revenit mi-am facut o sala improvizata acasa pana la vara credeti ca e bine ce ma sfatuiti ce exercitii as putea face. apropo proteinele sunt bune