| RadioactiveUranium a întrebat:

Sunt băiat. Am 19 ani și rețin destul de multa apa în corp. Tensiunea mea este mereu cam 13 cu 9 sau uneori 14 cu 9 dar asta se întâmplă mereu când ajung la doctor. Când sunt acasă e normala adică 11 cu 9 sau mai puțin. Ideea este ca toți doctorii îmi recomanda sa renunț la sare și renunț dar mai mult de o săptămână nu pot pentru ca lăsând la o parte gustul inexistent al mâncării (știu ca exista sare de potasiu dar nu doresc sa încerc acest supliment) îmi scade și tensiunea foarte mult pana la 8 cu 9 sau 9 cu 8 ceea ce îmi da niște stări foarte nasoale. Întrebarea mea este dacă știți vreun remediu pentru a elimina apa din corp fără sa renunț la sare, menționez și faptul ca nu abuzez de sare ci doar cât sa aibă gust dar și fără a folosi suplimente alimentare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o soluție. Să nu pui sare în mâncare, sau să pui doar puțină. Iar când mănânci, să iei o solniță de sare lângă tine. Ca să te bucuri de gustul sărat, să atingi cu limba din când în când sarea din solniță. Asfel eviți sarea multă. Dar retenția de apă nu este legată doar de conținutul de sare din mâncare ci și de funcționarea glandelor endocrine, de hormoni. Ca să nu trebuască să mergi la medici, care o dată la cinci ani își schimbă ideile despre funcționarea optimă a organismului uman, pe măsură ce înaintează știința, alimentația este unul modul în care poți deveni mai sănătos tu însuți, cu mijloace proprii. Cât mai multe salate și fructe. Sau începe masa cu o salată mare, sau adaugă salată la felul doi.
Apa din corp, apa în plus. Apă ai în sânge, ai în limfă. Total cam 10 kg. Apoi apa din celule, toate procesele din celule se petrec în mediul acvatic. Doar că apa din corp este de două feluri. Apa pe care o bei, și apa asimilată, aceea care participă efectiv la procesele din corp, de exemplu la digestie. Astfel în stomac digestia se face în acid, dar este o soluție apoasă de acid la o anumită concentrație. Eliminarea azotului se face prin rinichi, dar ca rinichii să funcționeze cum trebuie, urina trebuie să aibă o anumită concentrație de uree în ea. Astfel este un metabolism al apei. Organismul are nevoie de apă, nici prea multă nici prea puțină. Senzația de sete îți spune asta. Când se produce retenție de apă? Când organismul este inundat de o cantitate prea mare de apă, pe care nu reușește să o proceseze în mod corespunzător. Atunci rinichii nu funcționează cum trebuie căci urina e prea diluată, etc. Și ce face organismul atunci, o depozitează și el cum poate, și perturbă astfel alte procese. O soluție este ca atunci când îți este sete să bei doar puțină apă o dată cu înghițituri mici. Yoghinii spun că apa trebuie mestecată în gură, și au dteptate, căci dacă se amestecă cu saliva, apoi stomacul o poate procesa mai ușor.

| Donsavas a răspuns:

Ceaiurile reale, sportul, sauna si băile fierbinti elimina apa din corp. Bineinteles ca nu trebuie sa renunți la sare, însă trebuie sa reduci din ea si sa te obișnuiești cu gustul alimentelor, asa cum sunt.

| ziftode a răspuns:

Apuretin
daca intr-adevar problema ta e cu apa
si ma mir ca doctorul nu a prescris asa ceva pentru ca e scump si naturist... insa e posibil sa nu ti se recomande tie in particular, sa ai o reactie adversa dovedita la el, asa ca citeste pospectul bine:
https://www.prospecte.net/prospect-apuretin-cura-slabire/

iar, clorura de potasiu, sarea "dietetica" ai dreptate, chiar nu are nici un gust, chiar contine ceva de gen sare de lamaie ca totusi sa iti dea impresia ca totusi ar avea ceva gust

| TincutaNitu a răspuns:

Sarea nu este singurul condiment care da gust mancarii. Poti folosi restul condimentelor: ierburi aromatice proaspete, macinate, uscate (scortisoara este utila in reglarea tensiunii arteriale). Nu trebuie sa elimini sarea complet. Presupun ca daca era nevoie de eliminarea acesteia de tot din alimentatie, ti-ar fi spus mai concret, nu pe post de recomandare.

Primul remediu contra retentiei de apa este sa bei mai multa apa. Cantitatea recomandata este de 30-35 ml per kilogram corp. Mai multa daca faci sport sau efort. Chiar te incurajez sa faci miscare, macar mers alert.

Apoi, mananca alimente bogate in apa: fructe si legume. Bea ceaiuri de plante: papadie, urzica, coada calului, hibiscus, fenicul, matase de porumb. Bea suc de merisoare.

Creste consumul de alimente bogate in magneziu, potasiu si vitamina B6: nuci, cereale integrale, legume cu frunze verzi, banane, cartofi, avocado, rosii, spanac, cartofi dulci, pepene, fasole boabe, caise uscate, sfecla, rodie, patrunjel, usturoi.

Elimina alimentele puternic procesate si semipreparatele din alimentatie.