| anonim_4396 a întrebat:

Sunt bărbat, am 33 de ani, am 1, 83 m înălțime şi am tensiunea arterială între 85/50 şi 95/60 (sistolică/diastolică). Este bună?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Medicu ce ti-a zis?

| alinadianaaa a răspuns:

Este cam mica pentru varsta asta, poti sa consulti un medic cardiolog pentru ati face niste investigatii pentru linistea ta. Daca ai avut in familie cu tensiune asa de mica poate sa fie ereditar.

| Staif a răspuns:

E o tensiune de copil. Micuta. Dar daca te simti bine cu aceasta tensiune, nu e nici o problema. Numai ca, atentie!, cand ai probleme medicale, medicul trebuie sa stie asta. Altfel, cand ai tensiunea crescuta pentru tine (120-130) el o poate considera normala (dupa carte) si sa ai necazuri.

| anonim_4396 explică (pentru Staif):

I-am spus psihologului și el mi-a spus că introvertiții de cele mai multe ori sunt mai liniștiți și pot avea tensiunea mică.

| Staif a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiiii, pisalogul! Eu nu stau decat... cand intru aici. Sunt mereu in miscare, mereu pe fuga. Si totusi am cel mult 100/60. De asta am si stiut ca medicii sunt neatenti. Era sa o patesc cu tensiunea 120/80.
Dar daca esti o fire linistita, norocul tau! happy O vei duce bine. Sanatate!